Vozy záchranné služby nehoukaly v ulicích o nic víc, než jindy.

„Dramatický nárůst jsme nezaznamenali,“ tvrdí vedoucí lékař chomutovského střediska ZZS František Iviniec.


Senioři také zvládali parné počasí bez větších obtíží.

„Čekali jsme, že budou větší problémy,“ svěřuje se vedoucí provozu jirkovského domova pro seniory Blanka Houdková. Zdejší senioři dodržovali poctivě pitný režim, někde s menší pomocí zaměstnanců. „Problém jsme měli spíš se zaměstnanci, kteří byli v pohybu,“ dodává. V Kadani už mají na podobné počasí heslo. „Zavodňovat, zavodňovat, zavodňovat,“ říká vrchní sestra kadaňského domova důchodců Dagmar Neprášková.


Horko přineslo problémy především technickým službám. Kropicí auta a multikáry s vodou se téměř nezastavili.

„Zalíváme, zalíváme, zalíváme,“ nese se z úst vedoucího údržby zeleně Technických služeb města Chomutova Petra Svobody. „Hlavně zaléváme mladší výsadbu, květinové závěsy a pyramidy, letničkové záhony a středové pásy,“ vypočítává seznam priorit Svoboda.


Zaměstnanci museli vstávat dřív než obvykle. „Začínáme od tří nebo čtyř hodin ráno, abychom to všechno stihli. Odpoledne už to nejde, to bychom rostliny spálili,“ přibližuje šéf veřejné zeleně.


Ještě hůře jsou na tom kropiči. „Zkrápíme celé šichty a máme i přesčasové hodiny,“ popisuje vedoucí dopravy a čištění města Samir Kharboutli. Díky kropičům se Chomutovákům lépe dýchalo. „Děláme to kvůli vlhkosti vzduchu a menší prašnosti,“ vysvětluje Kharboutli.


Jak moc se odrazí přílišné vedro na konečném rozpočtu technických služeb si nikdo netroufá odhadnout. „Normálně stačí malá multikára, teď jezdilo všechno. Kromě benzínu není levná ani voda, přestože ji máme ze skládky,“ konstatuje Petr Svoboda.