Výlety do oblíbeného Bezručova údolí cyklisté, bruslaři a turisté často zakončují v restauraci u Druhého mlýna. Další občerstvení totiž na cestě dál už není.


Pokud dojedete až k místu, kde kdysi výletní restaurace stála, těžko poznáte, že jste na místě. Původní stavba je srovnána je zemí, místo je dočista prázdné.


Od 90. let jen chátral


Třetí mlýn před více než deseti lety koupil chomutovský podnikatel Antonín Drbohlav. Již tehdy byl velmi zchátralý. Už předtím se stal obětí privatizace, majitelé se měnili ze dne na den a o stavbu se nikdo nestaral. Ke zkáze přispěli i různí zloději, kteří z něho odnesli vše, co se dalo zpeněžit.


„Nakonec jsem ho musel nechat strhnout,“ vysvětluje Drbohlav. S Třetím mlýnem měl velké plány, chtěl ho znovu otevřít a provozovat. Zatím se však nic neděje.


Investice není v pořadí


Drbohlav tvrdí, že stále platí jeho záměr. Na prázdném místě chce znovu postavit hotel s restaurací. Kdy to však bude, nedokáže odhadnout, přiznává, že nyní mají přednost jiné projekty a Třetí mlýn spíše zůstává záměrem do budoucna.


„Je to poslední investice v pořadí. Když už to uděláte, tak do toho musíte vrazit hodně peněz, aby se investice v dohledné době vrátila,“ říká Drbohlav. Podle jeho odhadu by to vyšlo nejméně na padesát milionů korun.


Podle svých slov teď má na starosti jiné aktivity. „Dělám poštu jedničku, masokombinát, ve Vršovců to byla lékárna,“ vypočítává své investice. Dodává, že na projektu Třetího mlýna se pracuje, ale přibližný termín zahájení stavby nechce odhadovat.


Zatím plánuje, že by na místě postavil dřevěný stánek s občerstvením. „Když tam ti lidé příjdou nebo přijedou, aby si mohli dát párek nebo něco k pití,“ vysvětluje podnikatel.


K mlýnu povede cyklostezka


Ke Třetímu mlýnu totiž povede podle plánů města cyklostezka. Asfaltku prodlouží právě až k bývalému rekreačnímu areálu. V druhé etapě její výstavba vyjde asi na dvanáct milionů korun.


Samotná historie Třetího mlýna sahá do 19. století. Tehdy se tam říkalo U třetího Dolského mlýna. Velký rozkvět zájezdní restaurace zažila za první republiky. Oblíbeným výletním místem zůstala do začátku devadesátých let dvacátého století.

Na jeho obnovu si tak Chomutované budou muset ještě nějakou dobu počkat.