V jednotlivých místech budou zřízeny takzvané Czec Pointy. Co si pod tím představit? Jde vlastně o osobní počítač, který je napojen do celostátní sítě, odkud lze získávat informace například z katastru nebo od jiných úřadů.


K počítači je připojena tiskárna a skener. Kdo bude například chtít výpis z rejstříku trestů, požádá si přes počítač a z tiskárny mu vyjede papír. Ušetří si tak cestu na úřad třeba do většího města.


Takto si může vyřídit více věcí, a to z pohodlí úřadu v místě svého bydliště. Co vše Czech Point umí, je příblíženo v šedém boxu vpravo.


Starostové Czech Pointy vítají


Starostové obcí si novinku pochvalují. „Vítáme to, už jsme o tom přemýšleli dříve, teď vyšly dotace. Dosud museli lidé jezdit do Chomutova. Autobusem se to prodraží, kolikrát tam člověk jede několikrát. Myslím, že zájem bude třeba o výpis z katastru,“ říká starosta horské obce Výsluní Milan Hladík.


To, že novinka bude užitečná, si myslí i ve Vrskmani. „U nás je dost firem, které potřebují výpisy z obchodního rejstříku nebo z katastru, takže to myslím ocení. Třeba počet bodů z karty řidiče by asi taky každý měl znát,“ myslí si starosta Vrskmaně Václav Hora.


Vrskmaň už přístoj fyzicky má, nyní čeká až přijdou peníze z dotace. Nákup Czech Pointů totiž zaplatí peníze z Evropské unie. Pořízení stojí okolo sta tisíc korun, což by zejména pro menší obce byl citelný výdaj.


Díky evropským penězům vytáhnou starostové ze svých rozpočtů jen několik tisíc, doplatí totiž jen patnáct procent z celkové sumy.
Přestože obecně starostové novinku vítají, k jejímu zavedení je nepřímo nutí i zákon. Czech Point tedy bude v každé obci na Chomutovsku. Ty musejí zabezpečit jejich provoz. Všude by novinka měla fungovat od července.


Někde už fungují


Ve městech na Chomutovsku už Czech Pointy fungují, stejně tak v některých obcích. Celkem jsou v provozu na čtrnácti místech. „U nás už funguje od loňska. Lidi nejvíce využívají katastr, obchodní a trestní rejstřík. Nejméně je využíván asi živnostenský,“ říká starosta Perštejna Pavel Štětina. S fungováním přístroje prý žádné problémy nejsou, občas ho jen zpomaluje horší internetové připojení v obci.

Co včechno umí CZECHPOINT

Výpis z Katastru nemovitostí
Výpis z Obchodního rejstříku
Výpis z Živnostenského rejstříku
Výpis z Rejstříku trestů
Přijetí podání podle živnostenského zákona
Žádost o výpis nebo opis z Rejstříku trestů
Výpis z bodového hodnocení řidiče
Vydání ověřeného výstupu ze Seznamu kvalifikovaných dodavatelů
Podání do registru účastníků provozu modulu autovraků ISOH
Czech Point E-SHOP - výpisy poštou