Z Chomutova do Vejprt by se mělo jezdit od konce listopadu bezpečněji. Vedle trati by měla stát takzvaná gabionová zeď, která má zabránit případným železničním neštěstím. Včera o tom informoval ředitel chomutovské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Renné Komínek.

Podle jeho vyjádření v uplynulých dnech ŘSD dokončilo jednání s Drážním úřadem o konkrétní podobě opatření, které by zamezilo podobným nehodám, jako byla srpnová havárie vlaku u Černovic. Vlak tehdy vykolejil na vrstvě naplavenin, které se na koleje dostaly po předešlém přívalovém dešti.

Předběžně se hovořilo o tom, že by se vedle trati v tomto úseku mohla postavit takzvaná gabionová zeď. „S Drážním úřadem jsme se dohodli na konkrétních detailech. Zeď bude v zmiňovaném úseku stát do konce listopadu,“ řekl včera Deníku Renné Komínek.

Podle slov Pavla Focha z ŘSD, se kterým jsme hovořili krátce po nehodě, by zeď měla být na svahu podél kolejí. Ve své podstatě se jedná o koš naplněný kamením, který propouští vodu, ale zadrží naplaveniny. Ty se pak nedostanou do kolejiště. Podobné zdi jsou k vidění poblíž Křimova.

Těsně po havárii se spekulovalo o tom, že za nehodou by mohla stát stavba přeložky silnice I/7 z Chomutova do Křimova, jejímž zadavatelem je právě Ředitelství silnic a dálnic. Jakoukoliv vinu vedení ŘSD odmítlo, i podle expertízy Drážní inspekce nehodu způsobilo počasí.