Byt v ulici Za Zborovskou, nedaleko supermarketu Billa, obývala rodina Tokárových. Ostatní sousedi si na ně několik let soustavně stěžovalo, nájemníci byli totiž hluční, dělali kolem nepořádek a stahovali se k nim problémové osoby. Navíc dluží městu na nájemném, načerno také odebírali elektřinu.


Ve středu (dnes) bratři Tokárové byt předali městu. U samotného předání nebyli přítomni, byt převzala městská bytová správa. Bylo vidět, že jej opouštěli na poslední chvíli, uvnitř byly ještě zbytky snídaně.


To potvrdila i sousedka od naproti. „Když jsem šla v šest ráno do práce, byl na chodbě hluk. Viděla jsem, že stěhují nějaký nábytek, měli sbalené tašky,“ popisuje paní Hana Bartková.


Zdevastovaný byt opustili po dohodě s městem. „Dobrovolně jej vrátili a odstěhovali se. Odchodem této problematické rodiny se ulice zklidní,“ uvedla náměstkyně primátorky Marie Štáfková, která byla na místě.


Všichni čtyři bratři, kteří tam oficiálně žili, podle ní podepsali splátkové kalendáře na dluhy za nájemné. Kam se odstěhovali, se neví, při dobrovolném opuštění jim město náhradní bydlení hledat nemusí.


Nyní město byt vyklidí a deratizuje. „Budeme řešit, co s ním dál, nejspíš ho nabídneme jako sociální byt na svépomoc podobně jako ostatní v tomto domě,“ uvedla Štáfková.


Odchod problémové rodiny ocenila Adéla Bydžovská, která má v domě byt. Matka s malou dcerou odmítla na místě dál žít a raději se odstěhovala. Na Tokárovi si stěžovala několik let (více se o útrapách bydlení v jejich sousedství dočtete zde). „Jsem ráda, že už se to hnulo. Teď už se do bytu můžeme vrátit, sice ne hned, ale v plánu to máme určitě,“ neskrývala svou radost Bydžovská. K úplné spokojenosti jí chybí vymalovaná chodba a nové dveře u venkovního vchodu.


Stejné ho názoru je i Bartková. „Spadl mi kámen ze srdce. Jsem šťastná, táhlo se to dlouho.,“ řekla Deníku. Obavu má jen z jedné věci: aby v opuštěném bytě nepřespávali bezdomovci. „V bytě dole tomu tak bylo, dveře vždy někdo vykopl a spal tam. Snad se to nebude opakovat,“ doufá Bartková.

Jak se žije vedle takové rodiny? Redaktor Chomutovského deníku si to vyzkoušel na vlastní kůži – a shodou okolností přímo v sousedství Tokárových. Reportáž z přelomu února a března z několika dní v tomto domě si můžete přečíst zde.