A nezanedbatelnou šanci na vítězství minimálně v kraji má i šest zástupců z Chomutovska. Z celého kraje se do soutěže přihlásilo jedenadvacet soutěžících. Nejvíce konkurentů pochází z Litoměřicka, přihlášky poslalo hned dvanáct obcí. Oproti tomu Louny, Most a Ústí nad Labem mají po jednom zástupci, další okresy žádné.


Uvidíme, jak to dělají jinde


V Hrušovanech si od účasti v soutěži slibují srovnání s ostatními obcemi. „Je to taková sebereflexe, tato soutěž na rozdíl od některých jiných hodnotí život v obci komplexně, ne třeba jen jednu stavbu. Také uvidíme, jak si počínají jinde a to nám pomůže v rozhledu,“ říká starosta Hrušovan Petr Šmíd.


Dodává, že kvůli penězům se Hrušovany do soutěže nepřihlásily, ale pokud by nějaké získaly, šly by do infrastruktury obce.
Tradičním účastníkem je i Mašťov. „Od roku 1995 soutěžíme každý rok, jen jednou jsme vynechali. Loni jsme získali Bílou stuhu, peníze šly do plotu u mateřské školky a do komunikací,“ říká jeho starosta Josef Slunéčko.


Olympijská idea


Na vítězství Mašťov ambice nemá. „Jsou tam asi lepší, nemůžeme vyhrávat pořád, dostat se musí na všechny. My do toho jdeme olympijskou ideou,“ říká v nadsázce starosta.


Mezi šesti přihlášenými obcemi Chomutovska je i Březno u Chomutova. „Rozhodli jsme se přihlásit, protože dříve jsme se soutěže zúčastňovali a získali ocenění. Teď jsme se dva roky nepřihlásili a za tu dobu se v obci podařilo realizovat mnoho další akcí jak investičních, tak kulturních. Na základě toho rada rozhodla o účasti v letošním ročníku,“ říká starosta Března Zděnek Valenta.


Pokud by se obec umístila a získala některé ocenění spojené s finanční odměnou, putovala by zpět do dalšího rozvoje obce, dodává starosta.
Kromě tří zmíněných ještě o dobré umístění usilují Místo, Radonice a Vilémov. Pro všechny obce by případná milionová výhra znamenala výrazné posílení obecní kasy.


Loni vyhrálo zlínské Lidečko, na Ústecku pak děčínské Horní Podluží. Bílou stuhu za činnost mládeže získal Mašťov, za Chomutovsko uspěla i Veliká Ves, která dostala Oranžovou stuhu a odměnu za spolupráci obce se zemědělci.