Nástup na trasu

Z Chomutova nádraží jdeme okolo Globusu k rybníku Kačák (kdysi docela dobré koupání, dnes v soukromém vlastnictví). Vlevo vidíme Černý vrch z protileteckou pozorovatelnou, ale my jdeme po silničce až podejdeme moderní mostní dílo. Pokračujeme silnicí do lesa a nezapomeneme se dívat vlevo, kde uvidíme pár bunkrů z let 1937. Jeden poblíž potoka je ve velmi dobrém stavu a je někdy předváděn.

Vpravo uvidíme železniční most z trati Vejprty – Chomutov.Tahle velmi stará trať se tu zajímavě vine (viz mapu) a my se s ní ještě setkáme na našem výletě. My nejdeme pod viadukt, ale stáčíme se na silnici zcela doleva a pokračujeme rovně lesem. Dojdeme na křižovatku a opět směřujeme k trati, kde vidíme další bunkr u přejezdu. U bunkru je lesní cesta žlutě značená a po ní se vydáme vzhůru mírně do kopce. Tohle žluté značení kdysi vedlo i hrad Hasištejn.

Dojdeme k dalšímu viaduktu s odpočívadlem.

Pokud si chceme prohlídnout zajímavý kamenný kříž, poodejdeme cca 50 m po lesní cestě vedoucí souběžně s tratí ( kříž je na paměť lesního neštěstí). Po případné prohlídce se vrátíme k viaduktu, který projdeme a malou stezkou se vydáme stále stoupajíce na vlastní skalní stolovou horu Hradiště. Jak napovídá název bylo zde hradiště do doby cca 9. stol n. l. Napovídá tomu velký val zčernalých kamenů po okraji, hradištní cisterna, obětiště, zbytky obydlí (jámy). Nalezly se tu i zlaté mince.

Dávná nešťastná událost

Z části okraje v místě lomu je slušná vyhlídka do okolí Chomutova a Málkova. Na kraji lomu je dodnes zachován pravěký přístřešek. Pod lomem jsou dodnes patrné zbytky obydlí po dělnících, jež tu stavěli trať. K tomuto místu se pojí i neštěstí, kdy obyvatelé okolních obcí tu jednoho večera upálili několik rodin v domcích z bříz, jako za odplatu za zlodějství a rabování. Na hradišti rostou zajímavé druhy doubků a bříz. Je zde dostatek zvěře – zvláště v zimě není problém vidět i dvacetičlenná stáda.

Hra na hledače fosilií

Pro děti je velmi vděčné pobyt v lomu hledáním fosilií, najdou se tu pěkné kousky s otisky větviček, listů a šišek. Děti uvítají pěkný terén pro hry a možná najdou i příbytek trempů (vejde se sem až 5 lidí).


I když je zde pár ohnišť tak jsme v rezervaci a je tu zákaz rozdělávání ohně a i nedoporučuji kutat a hledat další fosilie jak to činí zdejší hledači (případné vysoké pokuty). Myslím si že, název cesta do pravěku vystihuje celý výlet protože jsme šli postupně od nejmladší doby do pravěku : nový most, bunkry, stará trať, stavba trati, hradiště, fosilie.

Výlet můžeme ještě doplnit výletem do Černovic a prohlídnout si tuto starobylou obec jež se kdysi pyšnila slavnou kamenickou a sochařskou hutí, též výrobou mlýnských žernovů po kterých taky má obec jméno. V obci je pár sochařských děl a taky bývalý starý zemědělský dvorec. Z Hradiště můžeme pokračovat na Hasištejn a do Prunéřovského údolí nebo na Nebovazy s oborou.

Rada: jelikož jde o výlet pro děti, mějte dostatek občerstvení – po cestě nikde není možnost a na plošině Hradiště to někdy dost hřeje. V Černovicích je dobrá hospůdka. Na Hradišti je schránka GPS.

Autor: Saturnin