Nástup na trasu:

Z obce Vysoká Pec se vydáme nahoru po silnici okolo koupaliště po neznačené cestě - silničce k malebné Kundratické myslivně. Zde se dáme u myslivny vlevo po panelové cestě. Vlevo máme potok, na kterém bude pár záchytných nádrží. V okolí je hojný výskyt muflonů a divokých prasat a proto postupujeme tiše pokud je chceme vidět. Jdeme stále po silničce a překročíme mostek. Poté se dostaneme k rozdvojení cesty a my pokračujeme vpravo mírně do kopce až narazíme na slušnou asfaltku.

Při první odbočce vlevo po lesní cestě prudce vzhůru stoupáme na samotný vrch Jedlové (na snímku vysílač Jedlák). Místy jdeme po vrstevnici a před námi je pěkná vyhlídka na Pyšnou a Svahovou.Opět nás čeká velký stoupák a již vidíme vlastní vysílač Jedlová. U vysílače je menší skalka s vrcholovou knížkou, kam se můžeme zapsat. Je tu pár značení, ale na Medvědí kámen tu není značka. Stoupneme si na skalku a z ní vidíme naši skálu v dáli poblíž trasy elektrického vedení – sloupů. To je náš směr. Sejdeme rovným směrem dolů stezkou a podél výše uvedeného vedení jdeme dále až se dostaneme na úzkou stezku vedoucí k skalním masivům Medvědí skály. Můžeme vystoupit na samotné skály a pokochat se pěknou vyhlídkou všemi směry. Na skále je pamětní deska, že zde byl zabit poslední medvěd v Krušných horách.


Pod skalou jsou ještě patrny zbytky po loveckém srubu. Nazpět doporučuji cestu po modrém značení okolo hájenky Červená jáma s rybníčkem a vrchu Homolka. Dostaneme se až poblíž Jánského vrchu a hrádku Starý Žeberk (pokud chcete a máte dost sil, doporučuji návštěvu tohoto pěkného místa). Jinak pokračujeme směr Vysoká Pec po klesající vrstevnici nad nejhlubším údolím Jezerky. Pozorně sledujeme pravou stranu, abychom neminuli skalní útvar Skalní okno a poté po levé straně vyhlídku Terezino sedátko (dnes ale hojně zarostlé – i tak by byla vidět jen nevábná díra velkolomu).Pod námi je místy vidět hladina Jezerské přehradní knížecí nádrže.

Cestou mineme velký krmele (v zimě hojně navštěvovaný) a dojdeme z druhé strany k nám již známé Kundratické myslivně. Odtud již trefíme do Vysoké Pece se zajímavou přestavbou staré těžní věže dolu na budovu obecního úřadu.


Pár rad navíc:

- mapa a GPS vhodná – na místě trasy je i několik schránek GPS

- občerstvení sebou, po trase není nikde možnost si něco zakoupit (poslední možnost ve Vysoké Peci v místním krámku)

- tip pro romantiky – přespání na Žeberku s pěkným západem sluncem v jeskyňce pod vrcholem

- na Medvědí skále je známý výskyt poletující plazmy (v zimních měsících)

Popis trasy připravil Saturnin