V centru dávají přednost, ale…

Náš test jsme začali kolem třetí hodiny v centru Chomutova. Figurantce jsme dali do ruky panenku, která nahrazovala malé dítě v náruči. Doufali jsme, že maketa kojence řidiče obměkčí. U některých tento trik opravdu nezabral.
Jako první jsme si vybrali přechod na Palackého ulici v sousedství tamní fontány. Během několika desítek minut jsme napočítali dvanáct automobilů, které daly ohleduplně přednost. Našli se ale čtyři výtečníci, kteří tak ohleduplní nebyli. Jeden řidič dokonce ani nepřibrzdil, ale naopak při průjezdu přechodem přidal plyn, a to i když už naše figurantka přecházela.


Málem přejel matku i s kojencem
Podobně to vypadalo i o kus dál v ulici Zborovská. Na tamním přechodu u budovy magistrátu většinou naší fingované matce s dítětem řidiči dávali přednost. Ovšem i zde se našla černá ovce, jejíž počínání bylo nadmíru nebezpečné.
„Přecházela jsem a všichni zastavili,“ popisuje svou zkušenost naše figurantka Eva Bajaníková. „Na vzdálenější straně přechodu zastavilo i červené auto. Když jsem se přiblížila až k němu, řidič zničehonic šlápl na plyn a rozjel se. Byla jsem tak třicet centimetrů od něj, hrůza.“


Na Písečné je to o strach přecházet
Až na tuto nemilou příhodu, byla naše zkušenost s tímto přechodem poměrně pozitivní. Slušní a ohleduplní řidiči jasně převažovali. Opačný dojem jsme nabyli na křižovatce u nového Plusu na Písečné. Statistika, kterou jsme udělali asi za deset minut mluví jasně. Přednost chodkyni s malým dítětem v náruči nedalo deset řidičů. Zastavili jen čtyři.
Podobný test už provedli před několik měsíci v sousedním Mostě. Výsledek byl o dost horší než ten chomutovský. Tam bezohlední řidiči jasně převažovali na všech testovaných přechodech.


Něco málo teorie na závěr
Chodec nemá v České republice na přechodu absolutní přednost. Nesmí na něj vstupovat bezprostředně před blížícím se vozidlem. Jakmile vstoupí na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat.
A v opačné situaci – pokud řidič neumožní takzvaně nerušený a bezpečný přechod, hrozí mu za tento přestupek až 2500 korun pokuty a ztráta čtyř bodů.