Majitel jednoho z krámů dostal na popud testu Deníku pokutu.


Figurantka sestřenice


Po minulém testu s platebními kartami jsem se rozhodl přejít z centra na sídliště. Nezletilého figuranta, respektive figurantku, jsem našel uz námých. Stala se jí moje 14letá sestřenka Martina Maršálková. Rodiče s tím souhlasili, takže jsme vyrazili do ulic.
Pro Deník jsme otestovali Penny market, Normu a nějaké menší obchůdky a trafiky na Březenecké.


Nakupuji tatínkovi…


Dal jsem sestřence peníze s tím, aby nakoupila alkohol nebo cigarety. Značku jsem nechal na ní. Byla statečnější než já minule s „kradenou kreditkou“ a u obsluhy si vždy uměla poradit. Stačilo říct, že nakupujete pro tatínka, který má nohu v sádře a nemůže zrovna ven, jelikož nemá zrovna vycházky… Nebo že „tatínek čeká s bráškou v autě na parkovišti před obchodem.“ Děti si umí díky své fantazii vymyslet spoustu argumentů.


Jenomže profesionální obchodník má být neústupný. Buď požaduje občanský průkaz, nebo jej jednoduše odmítne s tím, aby si tatínek přišel sám. Jinak porušuje zákon.


Z pěti námi testovaných prodejců uspěla v testu pouze jedna prodavačka, která nezletilé sestřence cigarety neprodala. Bylo to v tabáku na Březenecké. Většina si však se zákonem hlavu nedělala, a Martina si tak bez problému koupila vína, likéry i tvrdý alkohol. A to i ve velkých marketech – v Penny marketu či Normě.


Tři prodejci se následně po identifikování nezletilé figurantky omluvili, za zboží vrátili peníze. V jednom případě došlo však k opačným reakcím, než jaké bychom očekávali.


Na hrubý pytel hrubá záplata


Stalo se tak ve vietnamském krámku naproti sportovní hale na Březenecká, kde nás postarší prodavačka Češka slovně napadala a chovala se velmi agresivně. Snažila se neadekvátním způsobem obhajovat pochybení Vietnamky, která cigarety dítěti prodala. Ta mi nebyla schopna po mém představení ani říct své jméno.


Na výzvu, aby mi ukázala živnostenský list, zda je vůbec oprávněna podnikat v ČR, využívala známého: „Neumět česky, já jenom tady pomoct. Já ne prodat.“


Rozhodl jsem se arogantní chování oplatit stejně tvrdou mincí. Zatímco jinde jsme se spokojili s oznámením vedoucím a napravením situace, na zdejší prodavačku jsme zavolali městskou policii. ,,Heleďte se, jděte do háje s vašim zákonem. Zavolejte si policii sám na sebe,“ křičela na mě žena ještě než strážníci přijeli. Ti pak majiteli obchodu dali tisícikorunovou pokutu.


Jaké jsou tresty?


Pokud policie chytí mládež mladší 18 let s alkoholem, dostává prodejce pokutu dva tisíce korun. Pokud je to opakovaně, může ve správním řízení přijít o licenci, případně jít až na rok do vězení. Pokud někdo u stolu podá mládeži alkohol, dostává na místě blokovou pokutu tisíc korun. Jméno nezletilého policie nahlásí rodičům a sociálnímu odboru radnice, který rodinu sleduje a pak případně přijme sankce.