Herny už přezbrojují


Provozovatelé větších heren už „přezbrojují“ od začátku roku. „Už jsem se musel přizpůsobit. Rozhodnutí na automaty mám do června. To mi odvezou staré automaty a přivezou videoterminály,“ potvrdil Milan Zdvořilý z baru Victory na Zahradní.


Stejné je to v centru města. „Máme už nějaké videoterminály a budeme se snažit získat další. I když to není lehké je dostat, trvá to dlouho,“ říká Petra Svobodová, majitelka herna- barů U Kulaté báby a U hranaté báby. V herně–baru Trend v Revoluční ulici už mají videoterminály nainstalované od ledna.


Videoterminály: větší nebezpečí


Videoterminály jsou novou generací hazardních her. Lze na nich hrát několik druhů her. A podle Jana Šnajdra, člena prezidia Sdružení zábavního průmyslu UNASO, jsou daleko nebezpečnější.


„S videoterminály už nepůjde o gamblerství, ale něco daleko za jeho hranicí. Tam jsou sázky i stonásobně vyšší,“ uvedl v únoru pro MF Dnes. Navíc povolení na terminály platí pět let, takže města se jich jen tak nezbaví.


Podle provozovatelů terminálů je to naopak – nebezpečnější jsou automaty. U terminálů může stát omezit výši sázky nebo mohou přístroje fungovat třeba na osobní karty, takžee děti či gambleři se k nim nedostanou.


Jenže nic takového v České republice zavedeno není a ve videoterminálech tak mizí tisícovky, v součtu pak miliony až miliardy.


Města se proto snaží spíše nepovolovat nové herny. Třeba v Chrudimi proto podobnou vyhlášku nepřijali. „Zkušenosti z jiných měst ukazují, že herny by hrací automaty nahradily jinými přístroji, které regulovat nemůžeme,“ uvedl starosta Jan Čechovský.


Musí tlačit také na stát


Na druhou stranu Chomutov rozhodně není jediný, kdo se po cestě omezit alespoň výherní automaty pustil. Pokud to ale s omezením hazardu myslí vážně, musí zároveň tlačit na ministerstvo financí, které povoluje videoterminály.


To se podle všeho děje. „Žádali jsme ministerstvo, aby povolení na terminály vydávaly v souladu s naší vyhláškou,“ uvedla už před časem primátorka Ivana Řápková.