První klub byl v Chomutově

Hudební klub Švermák, což je zlidovělá forma delšího názvu, zažil svůj největší rozkvět mezi lety 1963 a 1973. Uvolněná atmosféra komunistického režimu a nebývalá koncentrace talentů dala na začátku šedesátých let vzniknout něčemu, co se zřejmě již nikdy nezopakuje.
Jak už bylo v úvodu naznačeno, Švermák si může připsat svůj vlastní primát. Podle Štěpána Alexy a Romana Pergla, muzikantů a pamětníků, to byl první klub v tehdejším Československu, kde se na stálé scéně střídaly rockandrollové a bigbeatové kapely. „Byla to tehdy zvláštní konstelace, kdy do Chomutova mířila spousta mladých a talentovaných lidí,“ říkají k samotnému prvopočátku klubu.

 

 

Hráli tam Korn i Mišík

Úplně první kapelou, která ve Švermáku začala hrát, byli dodnes známí Delfíni. Potom se přidaly další hudební formace a výsledkem toho bylo, že se na pódiu střídalo sedm kapel dvakrát až třikrát týdně. Nejdříve se hrálo ve čtvrtek a v neděli. Pro velký zájem se potom k tomu přidala i sobota.
Na scéně se kromě takzvaně domácích kapel objevily i opravdové hvězdy. Hrát sem jezdil například český kytarový mág Roman Hladík. Chomutováci mohli tehdy na pódiu zahlédnout třeba Vladimíra Mišíka nebo Jiřího Korna s jeho tehdejší skupinou Rebels.

Vypískat kapelu? Žádný problém

Kvalitní muzika si dokázala vychovat kvalitní publikum. Tehdy populární kapely si sem jezdily testovat svojí produkci ještě předtím, než vyjely na turné. „Bylo tady hodně náročné publikum, které muzice hodně rozumělo. Když se lidem nějaká kapela nelíbila, dokázali ji bez milosti vypískat,“ vzpomíná Štěpán Alexa.

Rock se do Švermáku vrátí

Samotná pamětní deska vznikla na popud již zmiňovaných rockerů a jednoho mecenáše. Tím je chomutovský podnikatel Antonín Drbohlav, který je zároveň majitelem domu, kde kdysi Švermák sídlil. On sám se oživení tradice hudebního klubu nebrání a plánuje využít tamní sál pro rockové minifestivaly. Slavnou éru let 1963 - 1973 by měla v budoucnu připomenout i stylová výzdoba interiéru domu, protože v těchto zdech se psala opravdová hudební historie.