Nejvíc svateb je naplánováno v Jirkově. Celkem se tu dnes sezdá devatenáct párů , z toho třináct na Červeném Hrádku, který se stal v poslední době oblíbenou lokalitou pro svatby.


V Klášterci nad Ohří byl o svatby v tomto datu dokonce takový zájem, že některé museli na matrice odmítat. Nakonec bude oddáno jedenáct párů, přitom devět z nich bude mít svatbu v obřadní síni a dva zbylé v zámeckém parku.


V Chomutově a okolí si vybralo 8. srpen jako datum počátku svého manželství deset dvojic. V Kadani pak proběhne dvanáct svateb – většina v obřadní síni, jedna pak ve františkánském klášteře.


A co páry vede k tomu, aby manželství uzavřely právě v datum, které nese skoro samé osmičky?

„Líbí se mi to, je to takové kulaté. Jakože náš vztah nebude mít žádné ostré hrany,“ směje se dvaadvacetiletá Marta. Její budoucí manžel Jirka to bere z praktického hlediska, i když také odpovídá s úsměvem. „Bude se to dobře pamatovat a snad potom nebudu zapomínat na kytky k výročí…“


Daleko větší zájem byl vloni o datum 7. 7. 2007, kdy se třeba v Chomutově vzalo 24 párů. Ještě víc jich bylo v Jirkově. „Oddávalo se jedenáct hodin v kuse celkem třicet dvojic,“ vzpomíná mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková.


Tehdy ale vyšlo zajímavé datum na sobotu, což je přeci jen obvyklejší den pro svatební veselí. To dokazují i matrikářky – třeba v Kadani nemají v pátek svatby vůbec, v Chomutově a Jirkově jen sporadicky.


Letošní rok skýtal ještě jedno nevšední datum pro svatby. Byl totiž přestupný rok, oddávalo se tedy i 29. února.