Aktivisté ze sdružení spoléhali na fond hejtmana, ale přišli s „křížkem po funuse“. „Fond hejtmana už je v podstatě vyčerpaný,“ potvrdila včera mluvčí Ústeckého kraje Veronika Kindlová s tím, že rozdělení příspěvků budou ještě schvalovat zastupitelé.


Samotného Šulce se nám včera kontaktovat nepodařilo, ale u jednání s chomutovským sdružením byl i krajský radní René Budjač. „Hejtman přislíbil, že bude hledat cestu, jak občanskému sdružení pomoci,“ potvrdil radní.


V to, že snaha hejtmana bude úspěšná, doufají hlavně lidé z Kuprospěchu. Pro ně je to poslední šance, jak pokračovat v práci, kterou na Evropě začali. Město totiž chce, aby do konce června sehnali peníze na projekt, jinak jim zruší nájemní smlouvu.


„Poslali jsme na kraj žádost o příspěvek, tak uvidíme,“ uvedl Zdeněk Březina, jeden z jednatelů Kuprospěchu. Na kraji chce sdružení získat 230 tisíc korun, sto tisíc má k dispozici. „Pak budeme muset sehnat ještě sedmdesát tisíc, s projektantem máme dohodu, že za čtyři sta tisíc dá projektovou dokumentaci dohromady,“ dodal Březina.

Všichni se ale shodli také na tom, že do projektu by se mělo rovněž zapojit město. „Na rekonstrukci objektu je plánováno nějakých padesát milionů korun a to je porce, kterou si nemůže občanské sdružení ukrojit. Město by mělo být u tohoto projektu významný partner,“ uvedl Bujdač. „Nakonec, je to budova města.“


Jestli radnice projekt podpoří, jasné není. „To je otázka, ale nějaké možnosti jednání jsou otevřené,“ říká opatrně Březina. S Deníkem vedení města dlouhodobě nekomunikuje, ale koncem loňského roku pomoc pro sdružení přislíbilo.


Hlavní, co chce občanské sdružení v bývalém kině vybudovat, je kulturní a sociální centrum pro mladé ze sídlišť. Kuprospěchu však podcenilo částku potřebnou pro opravy zdevastovaného objektu. Původně se mluvilo o několika milionech, dnes jsou to desítky milionů. Plány jim překazil také fakt, že dotační tituly, ze kterých chtěli čerpat, ještě nebyly ani vypsané.