Bude mít okres dost řemeslníků, nebo tu budou jen samí vysokoškoláci? Rozhodnutí dnešních deváťáků může ovlivnit budoucí skladbu trhu v okrese. Proto jsme se snažili zjistit pomocí průzkumu, při kterém jsme se ptali ředitelů a výchovných poradců ze základních škol v Chomutově na to, kam si žáci podávají přihlášky.


Většina jich odpovídala podobně. Více žáků se hlásí na střední školy zakončené maturitou, je jich šedesát až osmdesát procent. Tak je tomu například ve škole v Hornické, odkud půjde tři čtvrtě deváťáků studovat na školy gymnaziálního charakteru.
Stejnou zkušenost mají na ZŠ Kadaňská. „Rodiče říkají svým dětem, ať to zkusí. Přihlásit se na nějakou střední školu s maturitou,“ svěřuje se výchovná poradkyně Eva Čermáková. „Je pravdou, že se ještě čeká na známky. Pak budou mít také slovo rodiče,“ dodává poradkyně ZŠ Hornická Věra Kiklhornová.


Příkladem školy, kde se relativně hodně dětí hlásí na řemeslo, je základní škola Akademika Heyrovského. Zde se šest žáků z dvaceti sedmi nejspíš podívá do odborných učilišť. Dalších deset se pak hlásí na gymnázium a zbytek na jiné střední školy.
Přesto je náhled většiny výchovných poradců a ředitelů takový, že končí období, kdy si každý myslel, že musí mít maturitu. „Firmy i střední školy tlačí na studenty, aby vybíraly učební obory, snaží se je i různě motivovat,“ říká výchovný poradce základní školy ve Školní ulici Jan Panský. Ředitel školy Akademika Heyrovského Miloš Zelenka přemítá: „V posledních letech se většina hlásila na střední školy ekonomického směru. Loni se to obrátilo k technickým oborů. Doufám, že tendence hlásit se na učňovské obory stoupá. Trend udělej si nějakou střední školu, pak nějak bude, už snad končí.“


Gymnazisti a studenti humanitních oborů ale mohou mít po dostudování problémy najít si práci. Podle dlouhodobé prognózy Úřadu práce v Chomutově budou za pár let na okrese chybět právě vyučení a pak lidé s maturitou v technickém oboru. Největší sháňka bude podle analýzy po obsluze nejrůznějších strojů a zařízení a kvalifikovaných dělnících.
Institut trhu práce v Chomutově dokonce připravuje na únor a březen besedu na základních školách na téma „Osvěta klasických řemesel.“ Úřad práce zase v současné době zpracovává další analýzu, která by měla přesněji říci, jaké profese budou na Chomutovsku nejžádanější.