Práci na léto mohou studenti na Chomutovsku sehnat třeba i na poslední chvíli, například v supermarketech.„Zájem studentů o letní brigády je každý rok velký. Často hledají brigády typu doplňování zboží v supermarketech, administrativní práce v obchodních společnostech, nebo dělnické práce ve společnostech výrobních,“ říká Romana Rašková, jednatelka chomutovské personální agentury JOB spektrum. Brigádníci jsou často využíváni v závodech v průmyslových zónách v okolí města. Kromě toho se studenti snadno uplatňují také na typických sezónních pozicích v kempech, stáncích s občerstvením nebo se zmrzlinou.


„Na letní brigádu se chystám, ale zatím jsem se ještě po ničem neohlížel. Minulý rok jsem pracoval jako pomocný dělník ve firmě v průmyslové zimě a bylo to celkem v pohodě,“ říká student chomutovského gymnázia Miroslav Bíma. Podle něho není problém sehnat práci na léto. „S hledáním brigády jsem neměl nikdy problém, vždycky se něco sežene. Mí kamarádi taky brigádu seženou. Práci si sháním sám a kdyby to nešlo, tak přes rodiče nebo přes známé,“ popisuje své zkušenosti.


Ne všichni však shánějí práci v okolí. „Já to mám s prací na léto snadné, budu pracovat u rodičů ve firmě,“ říká studentka Lenka Prchalová. V rodinných podnicích zakotví i další. Jiným velkým zaměstnavatelem jsou velké supermarkety. „Naše agentura nabízí především brigády ve výrobních společnostech na průmyslových zónách. Supermarkety mají vlastní databázi a dokážou si brigádníky obstarat bez naší pomoci,“ říká Rašková. Obchody využívají brigádníky po celý rok, ale v létě jich potřebují ještě více. „Máme dost žádostí, o studenty máme zájem, s některými spolupracujeme dlouhodobě a to i v létě. Místa obsazujeme průběžně, takže případní zájemci mají šanci u nás brigádu získat, tím spíš, že ne každý bude chtít pracovat v létě,“ říká Denisa Kricnerová, manažerka pro lidské zdroje jirkovského hypermarketu Tesco.


Zájem o práci studentů na Chomutovsku je. „My jsme schopní během prázdnin sehnat brigádu přibližně sto padesáti až dvěma stům studentů,“ říká Rašková z personální agentury. Ve výrobních závodech si mladí pracanti vydělají okolo padesáti až šedesáti korun za hodinu. „Dostával jsem průměrný plat, pětapadesát korun na hodinu. Samozřejmě by to mohlo být lepší, peníze jsou peníze, ale já si nestěžuji. Myslím, že to je na místní poměry slušná odměna,“ podotýká student Miroslav Bíma. V hypermarketech bývají platy nižší, studenti bývají využíváni jako doplňovači zboží nebo pro práci za kasou, často pracují i v noci.


Vzhledem k rostoucí síle koruny odjíždí i méně studentů za prací do zahraničí. Práce v USA se příliš nevyplatí, oblíbenou destinací zůstává Velká Británie, ovšem klesající libra od brigád odrazuje. Někteří se vydávají za sezónní prací do Prahy, kde za práci dostávají i několikanásobně více peněz.