Strupčice chtějí mít vlastní „domov důchodců“, mohl by být hotový do dvou let. Nyní se připravuje demolice dvou obecních budov, které uvolní místo nové stavbě.


O využití domu pro seniory se nebojí.

„Už teď máme dost lidí, co mají zájem. Víceméně jej naplníme z místních a lidí z okolních vesnic,“ říká strupčický starosta Luděk Pěnkava.


Vznikne 23 bytů


V domě bude třiadvacet bytů, garsonek nebo dvoupokojových. Kromě servisu pro dříve narozené bude dům sloužit i ostatním obyvatelům, bude tam knihovna a prádelna.


O tom, že obavy z nedostatku zájemců nejsou opravdu na místě, potvrzuje i zkušenost s domem seniorů ve Spořicích u Chomutova.


Současné domy jsou přeplněné


Obec si jej rovněž postavila sama, první obyvatelé se do něho nastěhovali před čtyřmi lety.

„Máme tak velký zájem, že si to ani neumíte představit,“ popisuje místní starosta Josef Ješetický. Do domu, který má čtyřiatřicet bytů, se hlásí dalších sto padesát zájemců z celého okolí.


Podobně přeplněné stavy hlásí i podobné domy v ostatních městech. Chomutov provozuje jen jeden dům na Písečné, který má sto šedesát míst. V pořadníku jich ale dvě stě padesát až tři sta.


„Na seznamu jsou i lidé, kteří si podali žádost jen tak. Čekací doba je tak zhruba jeden rok,“ uvádí ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Alena Tölgová.


Podle ní nyní sílí trend, kdy se péče o seniory přesouvá do jejich domovů. Přesto budou klasické domy pro seniory potřeba. „Myslím, že v Chomutově by se uživil ještě jeden,“ dodává ředitelka.


Plně obsazeno mají rovněž v Klášterci, počet žádostí je podobný počtu míst.