Chomutov - Na tuto práci objednalo město specializovanou firmu z Ústí nad Labem. Ta minulý týden prořezala stromy na Žižkově náměstí a včera se zaměřila na kaštany Na Příkopech. Město využívá služeb odborných firem už delší dobu.

„Veřejná zeleň v rámci Technických služeb nemá na tuto práci specialistu. Museli by to dělat z vysokozdvižné plošiny, nebo někoho poslat na školení. Což je drahé,“ říká tiskový mluvčí města Luboš Mizun.


Celkem se v této fázi upraví dvacet čtyři stromů. Mezi nimi jsou kaštany na Žižkově náměstí, kaštany a vrba v ulici Na Příkopech a topol u zimního stadionu. Technické služby pak zajistí odvoz větví a úklid.


Prořezávka kaštanové aleje Na Příkopech se musela udělat především z bezpečnostních důvodů. „Větve koruny nejsou ukotveny ve kmeni stromu, ale vyrůstaly až za kůrou z pupenů. Proto nejsou tak stabilní a mohlo by se stát, že by se některá větev odlomila a spadla,“ vysvětluje stromolezec arboristické firmy Rudolf Müller. Na podzim strom zatahuje živiny. Přes zimu by pak, za velmi nízkých teplot, mohlo při řezání dojít k tomu, že by se kůra oddělila od dřeva a řezná rána by vyschla. V létě pak jdou živiny do listů a po prořezávce můžou opadat. „Optimální je tedy období kdy se noční teploty pohybují mezi 5- 6°C, netvoří se hniloby a strom ještě není biologicky aktivní,“ dodává Müller.


Další prořezávku město plánuje na květen. „To se zaměříme na dvacet pět lip v Gutenbergově ulici. Tam nebude zásah tak hluboký, proto jej můžeme ponechat na později,“ informuje Luboš Mizun.