Přestože téměř ve všech městech chomutovského okresu už strážníci několik let nabírají nové členy s maturitou, u každého sboru se nějaký strážník bez maturity najde.


Pro Jirkov novinka


V Jirkově, kde doposud tato podmínka při náboru nových strážníků neplatila, budou muset zpátky do škol čtyři strážníci z dvacetičlenné základny. Tři strážníci zahájí výuku příští rok a jedna strážnice začala se studiem již vloni.


Maturitu nemají jen strážníci s dlouholetou praxí


Počty strážníků, kteří nemají složenou takzvanou zkoušku dospělosti, nejsou ani v okolních městech jiné. Z padesáti chomutovských strážníků chybí maturita čtyřem lidem, stejně jako v Kadani, kde je strážníků celkem dvacet šest.


V Chomutově i Kadani je maturita jednou z podmínek pro přijetí k městské policii již několik let. Proto se většinou jedná o zkušené strážníky, kteří již několikrát úspěšně složili zkoušku z odborné způsobilosti. Tito strážníci se zřejmě studiu ve školních lavicích vyhnou. Zákon se totiž netýká strážníků, kterým je již více než pětačtyřicet let a mají za sebou nejméně třikrát úspěšně absolvovanou odbornou zkoušku.


V obou městech to bude opět podobné.

„U nás jsou čtyři lidé, kteří nemají maturitu. Třem, ale bude udělena výjimka a jeden strážník bude nastupovat do školy příští rok,“ informuje ředitel městské policie Kadaň Jindřich Drozd.


V Chomutově to nejspíš dopadne podobně.

“Všichni čtyři strážníci bez maturity jsou u nás osmnáct let, tedy od založení policie, kdy maturita nebyla podmínkou,“ vysvětluje mluvčí chomutovských strážníků Vladimír Valenta. „Ti mají zkoušky absolvované již několikrát, dělají se vždy po třech letech. Jen jeden z nich možná bude muset jít studovat, protože mu je čtyřicet čtyři,“ dodává.


Klášterec zákon nezasáhne


Klášterce se nová podmínka téměř nedotkne.

„Už několik let máme maturitu jako podmínku. Z deseti strážníků nemá zatím maturitu pouze jeden, ten už ale studuje a je ve druhém ročníku,“ informuje ředitel klášterských strážníků Petr Hörbe.


Nový zákon dá strážníkům větší moc


Nový zákon přinese změny v pravomocech a povinnostech strážníků a proto budou muset mít nově povinně maturitu. Novinkou bude například to, že strážník může po občanech požadovat nejen osobní, ale i věcnou pomoc, či že strážník může použít vedle slzotvorného prostředku i elektrický paralyzér. Nově bude mít strážník větší možnosti použít pouta u toho, kdo napadá jinou osobu nebo strážníka, ohrožuje vlastní život, poškozuje cizí majetek nebo se pokusí o útěk při zákroku strážníka.