Ani v jednom městě nenabídnou strážníci možnost využít služby hlídání domu či bytu, v době kdy je majitel na dovolené. Jediný Jirkov nastínil, že jakási možnost je, ale jen v případě, že nebude moc zájemců. Další možnost nabídla Kadaň. Zde by však objekt nestřežili přímo strážníci, ale byt by byl napojen na pult centralizované ochrany. V ostatních městech budou muset pomoct příbuzní, sousedé, nebo bezpečnostní agentura.


Jirkované zatím zájem neprojevili


V Jirkově zatím lidé prosí strážníky spíše o to, aby jim pohlídali zahrádky, než- li byty. „Zatím jsme se nesetkali s tím, že by nás o to lidé žádali, takže službu ani nenabízíme,“ informuje ředitelka městské policie Marta Bendová. „Kdyby nás někdo požádal, tak to budeme muset řešit operativně,“ dodává. „Nemůžu ale stoprocentně slíbit, že budeme moct pomoci každému,“ upozorňuje.


Kdyby to totiž mělo být ve velkém měřítku, tak by na to počet městských strážníků nestačil. Navíc podle ředitelky mají dost problémů i na veřejném prostranství.


V Kadani nabízí částečnou pomoc


V Kadani sice městská policie nenabízí fyzickou ostrahu bytů či domů. Kadaňáci se však mohou připojit k pultu centralizované ochrany (PCO), který jejich obydlí ochrání. „Je možné se připojit i krátkodobě,“ informuje ředitel městské policie Jindřich Drozd. „Majitel si však musí sám zajistit elektronické zabezpečení. To by neměl být problém. I to se dá zajistit na dobu přechodnou,“ doplňuje.


Kadaň má momentálně na pultu civilní ochrany devadesát objektů a zapojeny jsou i soukromé byty či domy. Měsíční poplatek za připojení k PCO je sto padesát korun.


Jinak strážníci pomoci nemohou. „Fyzicky to nejde, nemáme na to dostatečnou kapacitu lidí,“ vysvětluje ředitel.


Chomutov a Klášterec na nule


Chomutovským a kláštereckým občanům nezbývá nic jiného, než si objednat bezpečnostní agenturu. „Samotné hlídání majetku fyzických osob nemá oporu v zákoně,“ reaguje Petr Zálešák z městské policie Chomutov. „Samozřejmě strážníci při pochůzkové činnosti reagují na to, když uvidí někde rozbité okno nebo něco podezřelého,“ dodává.


Podobně jsou na tom lidé v Klášterci. „Domy a byty ohlídáme v rámci běžného výkonu služby, ale nic nadstandardního nenabízíme,“ oznamuje ředitel městské policie Petr Hörbe.