Včera to Chomutovskému deníku prozradil ředitel Středního odborného učiliště technického Chomutov Václav Sailer.
Podle vedení školy by mělo začít stipendium fungovat od příštího školního roku a měli by jej nejdříve dostávat studenti prvních ročníků. Půjde o dohodu mezi firmou a studentem, přičemž společnost, která studenta bude podporovat, může nahlížet do jeho studijních výsledků a v případě neuspokojivého hodnocení je oprávněna smlouvu vypovědět.


„Stipendium bude nastaveno motivačně,“ vysvětluje ředitel technického učiliště Václav Sailer. „Jeho výše bude pohyblivá, a to podle toho, jak si student ve škole povede,“ dodává.
I když prý byl ze strany firem zájem dávat studentům ještě víc peněz, horní hranice stipendia by nakonec neměla převýšit tisíc korun měsíčně. Smlouvu by měl kromě studenta také podepisovat jeho zákonný zástupce, protože stipendium je určeno pro nezletilého.


Zatím se veřejně hovoří o dvou až třech firmách, které by tuto podporu mohly vyplácet. Jednou z nich jsou Krušnohorské strojírny Komořany a. s. Vedoucí technolog společnosti, Zdeněk Horvát, nám včera řekl, že má oprávnění stipendium studentům nabízet. „Je to ale zatím plán,“ dodal s tím, že nemá zatím k dispozici další informace.


Jak dále uvedl zástupce ředitele technického učiliště Jiří Mladý, stipendium by měli získávat studenti strojírenských oborů, protože je o ně dlouhodobě největší zájem. O tom svědčí i výše nástupních platů absolventů, které nejdou pod patnáct tisíc korun.
Formu stipendijních pobídek podle našich informací používají už v Moravskoslezském kraji. Experimentují s tím i v Jižních Čechách. V Ústeckém kraji jde o novinku.