„Ke stávce se zatím přihlásilo 80 procent všech školských zařízení. Které školy se do stávky zapojí konkrétně, bude jasno až v den stávky. Momentálně nedovedu ani říci, jestli bude trvat den nebo déle,“ zdůrazňuje předsedkyně oblastní rady odborového svazu pracovníků školství Bohumila Rýznerová z chomutovské školy na Písečné.


„Pokud se bude situace ve školství vyvíjet tak, jak jsme se z ministerstva školství dozvěděli, bude málo peněz na provoz škol. Může se stát, že oběd bude stát bez dotací až šedesát korun, za družinu se bude platit a nebude na provoz mimoškolních činností,“ dodává.
Podobný názor jsme slyšeli i z úst ředitele 4. Základní školy v Jirkově Stanislava Kutálka. „Situace ve školství dozrála na to, aby se začalo konečně jednat. Pokud se zaměstnanci školy ke stávce připojí, v jejich konání je budu stoprocentně podporovat.“


„Pokud se situace bude odvíjet podle avizovaných informací, budou po 1. lednu příštího roku chybět ve školách finanční prostředky na zabezpečení výuky, což pocítí rodiče na svých peněženkách. Budou se muset citelně podílet na nákupu některých pomůcek,“ dodal Kutálek.
Také učitelé na 3. základní škole v Jirkově debatovali o tom, jestli si mohou dovolit zavřít školu a vyjít do ulic. „Převládl ale názor, že už bylo dost slušného chování a ústupků, které k ničemu nevedly, a stávku podpoříme.“

 

Učitelé na Chomutovsku jsou ochotni se připojit k celostátní stávce a na jeden den zavřít školy. S definitivním rozhodnutím ale vyčkávají na příští týden – jestli poslanci při jednání o rozpočtu do školství nepřidají nebo zda odboráři necouvnou. Zdroj učitelské noviny


Většina oslovených škol z celého okresu zatím vyčkává. Důležité bude, jak se k jejich nespokojeným hlasům postaví poslanci. Ti budou příští týden ve druhém čtení projednávat rozpočet a mohou do školství peníze přidat. Na řadě škol tak konečné slovo padne až na schůzích příští týden.
Mateřské školky v Chomutově sice stávku podpoří, ale jen písemně. „Mateřinky zavřít nemůžeme,“ dodává ředitelka Irena Kopecká.
Všichni oslovení ředitelé škol slibují, že rodiče se infomace o postoji školy k celostátní stávce školských pracovníků dozví včas, aby si mohli zajistit hlídání svých dětí.