CHOMUTOVSKO - Pacienti pozor, většina ordinací na Chomutovsku je ve středu 19. září bez lékařů.
Ti se připojí k celorepublikové protestní akci a nepřijdou do práce. Podle prozatímních zjištění se protestů zúčastní celých 95 procent praktických lékařů. Ordinace ale zavřené nezůstanou.


Zdravotní péči budou většinou zajišťovat sestřičky, které své pacienty přeobjednají na jiný termín. V případě neodkladné péče jim poradí, kde ji dostanou.
Pro pacienty z Chomutova a Jirkova bude sloužit zdravotní pohotovost od 8 – 17 hodin v Husově ulici v Chomutově. Nemocní z Kadaně a Klášterce budou ošetřeni v kadaňské nemocnici.


Nejjednodušší situaci budou mít ve Vejprtech, tam se stávkovat nebude.
„My protestní akci podpoříme, ale budeme v ordinaci,“ říká například dětská lékařka Hana Háková.
Budeme ošetřovat akutní případy a děti, které jsou objednané k nám do poradny, také vezmeme,“ uvedla včera Deníku s tím, že na protest lékařů příchozí upozorní letáček vyvěšený na dveřích její ordinace.


Samotným předmětem protestů je nedostatek peněz na kvalitní lékařskou péči. Předseda chomutovského Sdružení praktických lékařů Zdeněk Hamouz k tomu říká:
“Privátní péče je silně podfinancována. Zdravotní pojišťovny nebyly ochotny změnit drastická regulační opatření zavedená bývalým ministrem zdravotnictví Rathem.“

Nastavením šibeničních limitů ve zdravotní péči, a penalizováním jejich překročení, nás omezuje v práci. Máme někdy problém dělat dobrou medicínu a dát pacientovi, co potřebuje a nerozhodovat se podle toho, jestli na to máme,“ vysvětluje Zdeněk Hamouz a dodává…„Chceme, aby praxe byly stabilní, aby se mohly rozvíjet technicky a zaplatit dostatečně své zaměstnance.“
Podle našeho průzkumu se mezi lidmi o protestní akci příliš neví. Dá se proto předpokládat, že mnozí i přes varování v médiích, budou nepřítomností svého ošetřujícího lékaře nemile překvapeni. Nutno dodat, že i přes svou absenci v ordinaci, nebudou lékaři zahálet. V plánu mají účast na ekonomických seminářích.
Proti opatřením zavedeným bývalým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem naposled lékaři protestovali v květnu loňského roku.