Na neděli letos připadl jeden z nejvýznamnějších státních svátků Den vzniku samostatného československého státu. Jakou důležitost mu přikládají města na Chomutovsku? Slaví jej vůbec? S touto otázkou jsme oslovili tamní radnice.
 
Chomutov a Klášterec mají oslavy už za sebou. Přesunuly je už na pátek šestadvacátého. V Chomutově v pravé poledne proběhlo tradiční shromáždění Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků na náměstí T. G. Masaryka.
Obdobné oslavy proběhly i v Klášterci nad Ohří. „Právě se připravuji na pietní akt, který bude u památníku obětem válek u nás na hřbitově,“ řekl včera odpoledne Deníku klášterecký starosta Jan Houška. Jak dále uvedl, tradiční pokládání věnců s proslovy by se do budoucna mělo rozšířit na větší kulturně-společenskou událost. „Chtěli bychom ji uspořádat v kulturním domě,“ informoval.
 
Další námi oslovená města připomínku státního svátku omezila na vyvěšení státních vlajek. „Ne, nic nepořádáme,“ uvedla například mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková. „Jedenáctého listopadu ale uctíme památku válečných veteránů,“ připomněla.
Podobnou odpověď jsme dostali i v Kadani, kde rovněž žádné oslavy Dne vzniku samostatného československého státu nijak zvlášť nepořádají. Jak uvedl tamní starosta Jiří Kulhánek, do budoucna ani o ničem podobném v Kadani neuvažují.
 
Podle starostky horských Vejprt, Jitky Gavdunové, v jejím městě žádné oslavy neprobíhají proto, že na ně v radniční pokladně nejsou peníze. „Navíc by taková akce musela mít vážnější charakter, jako například koncert. Na to u nás lidé stejně nechodí,“ dodala.