Byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele a pletich ve veřejné soutěži. Kauza se týkala výběrových řízení na zateplení tří školních budov v Klášterci nad Ohří, na které získalo město dotace ve výši více než sto milionů korun. Šroubek podal stížnost na státní zastupitelství a to tento týden jeho trestní stíhání zastavilo.

Státní zastupitelství stíhání zastavilo. Cítíte to jako satisfakci?

To není rozhodně satisfakce. Jsem rád, že se ukázalo, že jsme neudělali nic špatného. Někteří lidé si to vždy vyloží jinak, řada z nich si jednoduše myslí, že politik rovná se zloděj. Ale převažuje dobrý pocit, že stíhání je zastaveno.

Jaké byly důvody zastavení stíhání?

Státní zástupce porovnal fakta v mé stížnosti s důkazy, a to včetně odposlechů. Uvedl, že zjištění jsou nedostatečná a nejsou podložena důkazy a trestní stíhání zastavil.

Byl jste odposloucháván?

Ano, teď už to myslím můžu říci, odposlechy byly nainstalovány v mé kanceláři, což vyžaduje souhlas majitele budovy. To potvrzuje moji domněnku, že moje kauza je předmětem vnitropolitických půtek a vyřizování si účtů. Je to velmi smutné zjištění.

K instalování odposlechu potřebuje policie povolení soudce, tomu musí něco předložit.

Já nevím, na jakém základě soud rozhodl.

Vyšetřování policie se týkalo výběrových řízení zateplení veřejných budov ve městě. Co jste měl konkrétně udělat? Vzal jste třeba úplatek?

Ne, o úplatku rozhodně nebylo. Měli jsme, nebo já měl, ovlivnit zadávání zakázek a pomoci někoho zvýhodnit. Zakázky jsme konzultovali s firmami z oboru, kvůli ceně, projektu a podobně. To mělo údajně vést ke zvýhodnění těchto firem. To se neprokázalo. Zakázky byly otevřené, přihlásit se mohl kdokoliv a jakkoliv, těžko šlo někoho zvýhodnit. Ty věci se prostě stát nemohly.

V průběhu kauzy jste několikrát zmínil, že vás kauza poškozuje, stejně jako celý úřad. Podniknete nějaké další kroky?

Já to od začátku bral jako nedorozumění a že se vše brzy vysvětlí. Vyšetřování mě velmi poškodilo, osobně i politicky, ale postup policie neodsuzuji. Pro mě je důležité očistit své jméno od nařčení. Kauza také oslabila moji politickou pozici na radnici, někteří lidé se toho rozhodli využít. Spustilo to proces, kvůli kterému se nakonec rozpadl odbor strategického rozvoje, který je pro další rozvoj města klíčový.

Odbor se rozpadl kvůli šetření policie?

V důsledku toho došlo k prudkému zhoršení pracovních i osobních vztahů mezi mnou a zbylým vedením města. Na celý odbor byl z vedení vyvinut neodůvodněný tlak, na můj vkus nestandardně. O krocích vůči odboru jsem nebyl informován, aby někdo řešil můj odbor beze mě jako přímého nadřízeného, je přinejmenším nestandardní.

Vzniknou městu rozpadem odboru potíže? Jak budete řešit odchod pracovníků?

Došlo ke zpoždění práce na projektech, na které jsou dotace, ale to se dá ještě dohnat. Je ohrožena schopnosti řešit dotační projekty, nejsou kapacity pro zdárnou realizaci, je to reálná hrozba, Klášterec čekají realizace za 190 milionů korun. Nahradit odborníky, které odbor měl, nebude jednoduché. I ten koho seženeme, nebude naplno pracovat ze dne na den. Musíme kauzu řešit i v rámci koalice, cesta je velmi složitá. Nedokážu si představit, že beze změn ve vedení města bych dál působil ve funkci místostarosty.

Rezignujete tedy na post místostarosty?

Rozhodnu se na základě politických jednání, do zastupitelstva dne 23. dubna by mělo být jasněji. Cílem je najít dobré řešení pro město, aby jeho rozvoj nebyl zastaven. Je to i otázka jednání v současné koalici. Rezignaci zvažuji, kdybych dnes dostal podruhé nabídku stát se místostarostou, tak bych si to na základě osobní zkušenosti důkladně rozmyslel.