Jako první si službu s čipem v kapse vyzkoušela obecní strážnice Eva Humplová. Podle ní mohou čipy sloužit i strážníkům.

„Kdyby si například někdo stěžoval, že hlídka v některé lokalitě nebyla, stačí se podívat na data z čipu a bude vše jasné,“ říká Eva Humplová.


Obec však pořídila čip především proto, aby měla kontrolu nad strážníky. „Chtěli jsme mít přehled o strážnících, kudy obec prochází. Jde nám především o noční hlídky,“ informuje starosta Spořic Josef Ješetický.


Samotný čip vypadá jako baterka. V obci je jen jeden a všichni čtyři strážníci se o něj střídají.


Čip spolu s pěti kontaktními místy, ke kterým se přikládá, stál obec dvacet čyři tisíc.


Kontaktní místa jsou rozmístěná po celé obci. Lidé by tedy měli vídat strážníky i tam, kde na to doposud nebyli zcela zvyklí.


Tento systém kontroly strážníků je v okrese raritou. Ani městští strážníci podobnou kontrolou neprocházejí.


V Chomutově a Kadani sice policie kontroluje své hlídky, ale pouze ty motoristické , a to pomocí GPS.

„Dispečerka vidí, kde auto právě je. Když se stane nějaká nehoda, může se vyslat auto, které je nejblíž, dokonce vidíme i rychlost, jakou auto k nehodě jede,“ vysvětluje ředitel kadaňské městské policie Jindřich Drozd.


V ostatních městech okresu se strážníci maximálně hlásí veliteli směny vysílačkou.


Spořická policie se nejpozději do konce tohoto měsíce dočká ještě dalších dvou dárečků.


Strážníci dostanou dvě služební kola. „Již jsou objednaná, čeká se, až budou ve službě dva strážníci. Pak si pro ně do Chomutova dojdou. Jeden strážník je totiž momentálně v Praze na operaci s kolenem a druhý má manželku v nemocnici,“ vysvětluje starosta.


Kromě kol čeká na strážníky ještě nová kamera. „Když se něco stane, tak to natočí. Můžou to pak předat státní policii, nebo se k tomu později vrátit,“ vysvětluje starosta.