„Zaměřujeme se hlavně na zahrádky, kde dochází k častým krádežím. Také řešíme dopravu v obci. Od té doby co tu jsme, se lidé odnaučili parkovat na chodnících,“ říká strážník Martin Vašina.


Černé skládky jsou na katastrálním území obce častým problémem. „Nejčastěji je lidé zakládají v okolí Panských rybníků. Odvážejí sem odpad, aby nemuseli platit. Některé pachatele už jsme chytili,“ oznamuje Martin Vašina.


Ve Spořicích se řešil už i větší případ. „Našli jsme v jedné garáži kradené auto. Bylo myslím z Kadaně. Případ jsme dořešili ve spolupráci se státní policií,“ vzpomíná Martin Vašina.


Spolupráce se státní policií je pro spořické strážníky důležitá. Jejich pravomoce jsou přeci jen menší. „Můžeme dávat pokuty, větší případy jdou pak ke správnímu řízení a předáváme je státní policii,“ dodává.


Spořická policie má i jednu zajímavost. Fungují zde „cyklohlídky“. „Zatím jsme využívali vlastní kola. Teď nám zastupitelstvo schválilo zakoupení dvou kol a kromě toho bychom ještě měli letos dostat služební auto a každý jednu vysílačku,“ říká Martin Vašina.


Celkem mají Spořice čtyři strážníky, mezi nimi je i jedna žena. Hlídkují po dvojicích a pracují na směny. Některé dny proto v ulicích obce nejsou vidět. „V ty dny držíme pohotovost na telefonu,“ informuje Martin Vašina.


Obecní policie funguje ve Spořicích od července loňského roku. Před tím, než strážníci mohli začít vykonávat svou práci, museli absolvovat speciální kurz.