V obci s jedenácti sty obyvateli slouží čtyři obecní policisté. Původně měly místo nich hlídat Spořice kamery, ale tamní zastupitelé se začátkem letošního roku rozhodli jinak. „Zastupitelstvo dospělo k názoru, že obecní policie bude lepší než kamery. Strážníci budou moci zasahovat okamžitě,“ vysvětloval tehdy spořický starosta Josef Ješetický. A jak to vypadá nyní? Jaký typ kriminality Spořice v současné době trápí?
 
Podle jednoho z členů obecní policie Petra Švarce strážníky ve Spořicích poslední dobou nejvíce zaměstnávají narkomani. „Je to asi nejzávažnější problém, ale snad se nám jej brzy podaří definitivně vyřešit,“ říká Švarc. „Známe místa, kde se zdržují. Budeme jim tam znepříjemňovat život tak dlouho, dokud neodejdou,“ vysvětlil strážník.
 
I když spořičtí policisté slouží teprve krátce, na svém kontě mají už i jedno odhalené kradené auto. Náhodou ho objevili v jedné z místních garáží.
Strážníci, jak již bylo řečeno, jsou ve Spořicích čtyři. Přes den slouží po jednom a noční hlídky slouží ve dvou. Zatím dělají obchůzky pěšky. K dispozici je pro místní i pohotovostní linka, která je dostupná čtyřiadvacet hodin denně.
 
A jak hodnotí přítomnost mužů zákona samotní „Spořičáci“? Místní obyvatelé zatím výraznější změny oproti předchozímu stavu bez obecních policistů nezaznamenali. Několik lidí, které jsme oslovili, si myslí, že čtyři strážníci jsou málo. K tomu je ale nutné dodat, že Spořice jsou jedinou obcí na Chomutovsku, která svou policii má, přičemž svou policii nemají ani všechna města okresu. Třeba ve Vejprtech ji zrušili kvůli nedostatku peněz.