Nyní už mají první krok za sebou. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových převedl bezúplatně potřebné pozemky horským Vejprtům.
V současné době je místo bývalé celnice „hluché“. Je zde silniční smyčka, která zajišťovala, aby se před hranicemi netvořily kolony.

„Na straně Bärensteinu stojí nevyužívaný dům. Z něj by mělo vzniknout jakési informační, kulturní a historické centrum pro obě města,“ informuje starostka Vejprt Jitka Gavdunová. Na německé straně pak budou také parkovací místa.


Česká strana by měla sloužit především k odpočinku. Dominantou má být fontána z nerezové oceli, která měla původně stát na vejprtském náměstí.
Získání pozemků bylo podmínkou v pokračování projektu, jehož nositelem je město Bärenstein, které také podalo a zaplatilo studii. „Už jsme s tím v podstatě počítali,“ svěřuje se starostka Vejprt. „Kdo jiný by měl získat tyto pozemky než dvě města, které chtějí udělat společné náměstí. Není to pro komerční účely,“ dodává.


V příštím roce tak budou moci obě města pokročit a žádat o dotace z programu Cíl 3. Pokud města uspějí, náměstí by se budovalo ve třech etapách. Hotové by mělo být již v roce 2011.