V Hrušovanech už jedna stojí, v Klášterci by měla brzy fungovat velká elektrárna v zóně Verne. O povolení a o vhodné pozemky se hlásí další zájemci, jako poslední je zatím schválena stavba v Údlicích.


Vlastníkem je i obec


Do slunečního byznysu dávají peníze především soukromníci. Výjimkou jsou Hrušovany, kde elektrárnu vlastní obec.


„Chtěli jsme jít ostatním příkladem alternativní výrobou energie, částečně jde i o výdělek,“ říká starosta Hrušovan Petr Šmíd. Vydělané peníze půjdou do obecního rozpočtu.


Na sluneční energii nepřímo vydělá i Klášterec nad Ohří, protože pozemky pod panely pronajímá. Okolo Klášterce by ale měly vyrůst i další. „Mnoho lidí o tom uvažuje,“ potvrzuje místostarosta Klášterce Stanislav Stehlík.


Výhodná investice


Soukromníky k výstavbě láká především vidina zisku. Peníze, vložené do solárních elektráren, se vrátí přibližně za deset let, poté už jde veškerý zisk do rukou majitele.


Hlavní výhodou je fakt, že stát na patnáct let garantuje výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren. Tedy nejméně po dobu pěti let by měla každá z nich produkovat čistý zisk.


Nevýhodou jsou vysoké náklady na postavení a zprovoznění nové elektrárny. Další zádrhel, který musí majitel vyřešit, je připojení k síti, kterou vlastní ČEZ.


Kvůli tomu se pozdržela klášterecká elektrárna, ČEZ má za to, že by se v síti nepohodla s energií z nedalekých větrných elektráren.