„Stížnosti přicházely hlavně ze začátku,“ popisuje situaci okolo sociálních bytů ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Chomutov Alena Tölgová. „Je pravdou, že jak se klienti do bytů nastěhovali, chodili za nimi známí, kteří pískali a pokřikovali,“ pokračuje.
Potřebnou službu navzdory stížnostem přeci jen nezruší. Sociální pracovníci jednak zpřísnili kontroly svých klientů a zároveň se snaží bezprostřednímu okolí ukázat, že žít v sousedství těch, kteří se ve svém životě dostali do problémů, se dá.
Aby lidé v Jiráskově ulici a blízkém okolí měli klidný spánek, zavedli v sociálních bytech mimořádné noční kontroly. Ty zaměstnanci MÚSS provádějí minimálně jednou týdně.
I přes tyto drobné peripetie se ale fungování čtyř sociálních bytů jeví jako nadmíru úspěšný projekt. Útočiště v nich našlo celkem pět rodin. Z velké části si tito klienti našli zaměstnání. Jedna žena, která sociální byt využívala, se provdala a vrátila se do běžného života.
Ovšem dostat se do sociálního bytu, který má všechno co má byt mít, není úplně jednoduché. Předně to záleží na samotných klientech. Musí si nejdříve projít azylovým domem na Písečné. Potom, když se osvědčí a souhlasí s tím příslušný odbor magistrátu a městští radní, mohou se do sociálního bytu v Jiráskově ulici nastěhovat.
Nájemní smlouvu dotyčný dostane na půl roku a pak je možnost ji na dalšího půl roku prodloužit. Během této doby by měla být rodina v nesnázích, za pomoci sociálního poradenství, schopna postavit se znovu na vlastní nohy.
Sociální byty je Chomutovský unikát. V České republice jde o jedno z mála podobných zařízení, které se podařilo uvést do provozu.