„V současné době je na školách patnáct set volných míst, koncepce rozvoje vzdělávání počítala s rezervou tisíce míst,“ říká Pavel Markvart, předseda komise pro výchovu a vzdělávání. Ta společně s městským odborem školství o změně rozhodla.


V letošním školním roce zasedlo do lavic základních škol skoro o sto padesát dětí méně, jsou naplněny ze tří čtvrtin.

Co si myslíte o možném sloučení dvou základních škol vy? Hlasujte v anketě vpravo, diskutujte pod článkem.


Nástupcem bude ZŠ Heyrovského


Nástupnickou organizací se stane ZŠ Heyrovského, ředitelem spojeného pracoviště bude její dosavadní šéf Miloš Zelenka. Dosavadní ředitel školy v Havlíčkově ulici Petr Malý odchází do důchodu.


Nejméně žáků mají školy v centru, ovšem protože jich je málo, město s nimi změny dělat nebude.


„V Horní Vsi jsou čtyři školy. Oslovili jsme ředitele, aby přišli s nápadem na řešení. Z jejich návrhů vyplývalo, aby se žádná škola nerušila. Komisi napadlo sloučení dvou škol s tím, že by volné prostory mohly sloužit DDM,“ vysvětluje Markvart.


Školská zařízení se budou propojovat postupně, jedním z prvních kroků je zrušení jedné školní jídelny, z druhé se stane pouze výdejna jídel.
Do jedné budovy se přesunou i žáci, nejdříve zřejmě ti ze druhého stupně. Školy se spojí nejspíše od 1. ledna, hmatatelné změny pro žáky a rodiče nastanou až od 1. září, tedy nového školního roku. Návrh na sloučení už schválila Rada města, ještě jej musí odsouhlasit zastupitelstvo.


O změnách ve zmiňovaných zařízeních se hovořilo již dříve. Tehdy vyvolaly obavy z dalšího osudu školy protesty učitelů i rodičů dětí. Dalšímu vývoji i názorům se bude Deník věnovat i v zítřejším vydání.


Málo žáků je všude, školy se neruší


S nedostatkem dětí mají problémy i ostatní města na Chomutovsku.


Například v Kadani poklesl počet dětí na základních školách ze 1706 na 1614, tedy skoro o sto žáků. Naopak přibyly děti v mateřských školách.

„Rozhodli jsme se, že žádnou školu rušit nebudeme. Uplatníme ten model, že po rekonstrukci 3. základní školy tam vtělíme mateřskou školu, která je hned naproti, čímž ji zaplníme,“ říká starosta Jiří Kulhánek. Přesouvat se nebude hned, ale někdy v průběhu dalších let.


Méně dětí ve školních škamnách mají i v Klášterci nad Ohří, podle vedoucí odboru školství Šárky Řeháčkové se žádná ze škol rušit nebude.

„Optimalizace škol už proběhla, žádná závažná rozhodnutí, v tomto ohledu, padat nebudou,“ dodává.


V Jirkově pokles žáků s odchodem silnějších ročníků očekávali, kapacitu škol už snižovali v roce 2007. „Nyní se stav vrátil jakoby do původního stavu,“ uvedla mluvčí Jirkova Eva Dušková.