Zastupitelé v pondělí schválili sloučení obou škol. Jenže nikdo zatím neumí říct, jak přesně bude probíhat. Přestěhují se první šesťáci, druháci, osmáci? A kdy to bude? Půjdou s nimi i jejich kantoři, nebo někteří o práci přijdou? A kteří?


Na tyto otázky musí hledat odpovědi především nový ředitel – Miloš Zelenka. Oficiálně se jím stane až od 1.1. 2009, ale práce ho čeká už teď. „Jako první chci mluvit se všemi zaměstnanci. A to ještě tento týden. Představit se jim, nastínit jim další postup a budoucnost,“ popsal včera své první kroky do Havlíčkovy školy (příští týden přineseme na téma spojení škol s Milošem Zelenkou velký rozhovor – pozn. red.).


To hlavní – přesný harmonogram sloučení – by podle ředitele mělo vzniknout do března příštího roku. Zatím je jistých jen několik věcí: 1. v Havlíčkově škole už se nebudou vypisovat zápisy do prvních tříd. 2. Slučování bude postupné, takže může trvat několik let. 3. Přecházet budou celé kolektivy tříd a to ne dřív než od příštího školního roku.

Jenže tak obecné informace nejistotu v Havlíčkově škole nerozptýlí.

Na snímku vlevo je Havlíčkova škola a vpravo Ak. Heyrovského.

„Do června to poběží asi stejně jako doteď. Ale co potom?“ ptá se Monika Panská, zástupkyně ředitele. „Kantoři nevědí, jestli si mají hledat jiné místo nebo jestli jim ho nabídnou na nové škole. Také se může stát, že rodiče dají své děti do úplně jiné školy. Bude pak méně tříd a budeme mít přebytečné kantory. Kteří to budou? To je věc, kterou nikdo neumí ovlivnit ani předpovědět. Panuje tu obrovská nejistota.“


Zástupci města společně s Milošem Zelenkou by se měli setkat i s rodiči, a to 2. prosince na schůzce Sdružení rodičů a přátel školy.

Argumenty, které zazněly PRO a PROTI

PRO: Síť škol je pro město příliš nákladná. Je lepší mít méně škol a lépe vybavených, než více škol vybavených hůře.
Jakýkoli jiný krok (okamžité zrušení školy) by byl méně citlivý vůči žákům a třídním kolektivům.
Koncepce rozvoje vzdělávání pro Chomutov počítá s rezervou tisíc volných míst ve školách. Nyní jich je ale skoro patnáct set.

PROTI: Nebude ve třídách moc žáků? Nebude to mít vliv na kvalitu výuky? Na to nikdo nedokázal odpovědět.
Koncepce rozvoje vzdělávání je zpracovaná jen do roku 2010, tedy bude platit 13 měsíců. Žádná jiná v tuto chvíli neexistuje.
Nikdo nedokáže přesně říci, jak se bude vyvíjet počet žáků v základních školách v dalších letech.