Důvod je jasný a nijak překvapivý – prázdné třídy na základních školách. Celkem je ve čtyřech jirkovských školách bezmála devět set židlí nevyužitých, z toho drtivá většina právě na ZŠ Krušnohorská, která je také největší.

Kapacita škol


ZŠ Budovatelů – 570 kapacita / 401 naplněnost
ZŠ Studentská – 540/410
ZŠ Nerudova – 660/336
ZŠ Krušnohorská – 1 500/749
ZŠP Mostecká – 140/85

Celkem tedy pro všechny školy v Jirkově – 2 870/1 981.


Vedení města uvažuje, že by do areálu 4.ZŠ přestěhovalo žáky ze Základní školy praktické (dříve zvláštní), která stojí v Mostecké ulici vedle Preciosy. Tam nyní dochází přes sto dětí. „Pro žáky z této školy bychom zřejmě vyčlenili celý pavilon, díky velkému areálu v Krušnohorské si to můžeme dovolit,“ nastínil jednu z uvažovaných podrobností Cingel.


Prázdnou budovu v Mostecké by pak město zřejmě nabídlo kraji. „Mohl by ji využít třeba pro pobočku nějaké střední školy,“ nastínil místostarosta. Které, to je zatím otázkou jednání. „O tom všem se ještě bude mluvit, ve hře je prodej i pronájem objektu kraji.“


O záměru zatím nejednali radní ani zastupitelé. Pokud by tento krok posvětili, stěhování by se týkalo až školního roku 2010/ 2011.
Jirkov tak řeší stejnou situaci, jako už každé město v okrese. Například v Chomutově už kvůli nízké naplněnosti několik škol zavřeli nebo sestěhovali. Před pár měsíci tu rozhodli o spojení škol v Havlíčkově a Heyrovského ulici.