Do Prahy před Úřad vlády v pondělí vyjedou tři autobusy se sto třiceti zástupci škol


Někde se škola zavře úplně jako například v chomutovských školách 17. listopadu, Na Příkopech nebo Zahradní. Jinde bude chybět jen část učitelů a bude zajištěn normální provoz školy nebo se připraví náhradní program.


Někde budou jen vyvěšené letáčky s informací, že stávka probíhá. „Nezapojujeme se tím, že bychom zavřeli školu. Máme vyvěšené plakáty. Nemůžeme naše děti nechat na ulici,“ říká ředitelka Základní školy a Praktické školy Vejprty Oldřiška Šifferová.


Mateřské školy se do stávky aktivně nezapojí. „Děti ze ZŠ mohou zůstat sami doma, ty z mateřské ještě ne. Stávku proto podpoříme pouze podpisovou akcí a školky zůstanou otevřené,“ říká ředitelka Mateřské školy Chomutov Irena Kopecká.


I některé střední školy budou stávkovat. Do včerejška potvrdily účast ve stávce tři.
Cílem stávky je upozornit na to, že chybějí peníze na pořízení materiálního vybavení škol, jako jsou učebnice a učební pomůcky. Dalším důvodem stávky jsou platy zaměstnanců.


Přesto se některé školy do stávky nezapojí. Jednou z nich je ZŠ Akademika Heyrovského.

„S partou pana Dobšíka (předseda odborového svazu pracovníků školství), nechci mít nic společného,“ říká ředitel Miloš Zelenka. „Stávka musí zabolet, nesmí to být jen odškrtnutá čárka odborářů, za splněnou povinnost. Stávka by měla být aspoň týdenní,“ vysvětluje.
Většina škol informuje rodiče na svých internetových stránkách.