„Komise ani neuvažovala o zrušení některé ze základních škol, pouze o lepším a finančně efektivním využití budov,“ vyvrací Markvart fámy, podle kterých mají být v ohrožení školy v ulicích Havlíčkova a Heyrovského. Právě těmto školám by mohly spekulace ublížit. „Vzhledem k tomu, že se blíží zápisy do 1. tříd základních škol, by nepravdivé informace mohly ovlivnit rodiče ve výběru školy pro jejich děti,“ varuje Pavel K. Markvart.


To potvrzuje také ředitel školy ak. Heyrovského Miloš Zelenka. „Odpovídal jsem už na několik e–mailů i telefonátů, které se týkaly dotazů na budoucnost školy,“ říká. Podle něj si umístění svých dětí do jeho školy rozmýšlejí hlavně rodiče ze vzdálenějších sídlišť. Přitom většina dětí na této škole je právě z jiných obvodů. „Takhle by mohla nějaká škola umřít jen kvůli šeptandě,“ hrozí se Zelenka.
O rušení některé ze základních škol se začalo mezi lidmi mluvit poté, co vedení Chomutova přiznalo, že je potřeba udělat další krok v optimalizaci škol. V minulosti totiž vždy optimalizace skončila zrušením nebo sloučením školy.


Jak ale naznačil Markvart, úvahy členů komise se teď ubírají úplně jiným směrem. A to k dalšímu školskému zařízení – Domu dětí a mládeže.
Kraj totiž nabízí městu, aby se stalo zřizovatelem Domečku. Jenže jeho budova nepatří městu a v nejbližší době bude potřebovat pořádnou investici.
„Komise pro výchovu a vzdělávání zvažovala možnost převzít tyto zřizovatelské funkce a následně přesídlit DDM Chomutov do budovy některé z chomutovských škol. Tím by se částečně řešil problém nízké naplněnosti a malé efektivity využívání stávajících školních budov,“ naznačil Markvart.