Celkem 236 jirkovských dětí navštěvuje několik škol v Chomutově – nejblíže mají sídlištní základku na Písečné a na Zahradní, ale učí se i Na Příkopech nebo ve Školní ulici v centru Chomutova. Čtvrtina z nich (celkem 62) využívá školy, které v Jirkově nejsou a právě za ně Jirkov Chomutovu platí.
„Zákon nám to sice striktně nenařizuje, na tomto počtu žáků jsme se ale z Chomutovem dohodli,“ řekl jirkovský místostarosta Jaroslav Cingel (viz infobox Kdy obec platí).


Město tedy platí za výuku malých Jirkováků ve škole na Zahradní, kde je rozšířená výuka jazyků (38 dětí), škole v ulici Školní, kde je více matematiky (4 děti) a dále ve školách a mateřských školkách speciálních pro postižené děti v Palachově ulici (11 dětí) a 17. listopadu (8 dětí). Takové školy totiž v Jirkově nejsou.


„Vedle toho ještě Jirkov platí téměř čtvrt milionu korun za děti tělesně a mentálně postižené, které využívají chomutovská zařízení,“ pokračovala mluvčí.
V Jirkově není počet školáků z Chomutova tak velký, například do dyslektické třídy na ZŠ v Krušnohorské ulici dochází třináct dětí.
Jirkov zřizuje čtyři základní školy a jednu praktickou – navštěvují je také děti z okolních obcí, které školy nemají. „Vedení města bude proto o proplácení nákladů jednat i se zástupci těchto obcí,“ dodala na závěr Eva Dušková.