Nejvíce praskají ve švech školky v centru, o něco méně dětí pak mají školky na perifériích. Podle náměstka primátorky města Chomutova Jana Řeháka je to už tradiční jev. „Rodiče si školky v centru oblíbili kvůli tomu, že je většinou mají při cestě do práce,“ vysvětluje Řehák. A statistiky z minulých let hovoří jasně.
Například školka v ulici Palackého/Vodních staveb je dlouhodobě plná na sto procent. Školka v ulici Prokopova rovněž hlásí naplněnost sto procent. Stejně na tom byli i v mateřské škole v Dostojevského ulici.
Podle Jana Řeháka otevření nového předškolního zařízení vedení města do budoucna neplánuje. Ředitelka Mateřské školy Chomutov Irena Kopecká k tomu říká: „Ještě se nám nestalo, aby nebyla ve školkách volná místa. Vždy jsme dokázali rodičům vyhovět,“ prohlásila.
Rodiče, kteří se setkají s tím, že v jejich vytipované školce dočasně nepřijímají, nemají podle ní ztrácet hlavu. Téměř vždy se prý stane, že se v průběhu roku nějaké místo uvolní. „Do té doby mohou rodiče využít školku, která je jejich vybrané nejblíže a pak dítě přemístit,“ doporučuje Irena Kopecká.
Přesto - větší naděje na okamžitý úspěch mají ti, kteří se rozhodli pro mateřinku na jednom z chomutovských sídlišť. Celá řada rodičů to potvrzuje.
„Mé dítě chodí do školky na Písečné a zatím jsem se nesetkala s žádnými problémy. Je ale také pravda, že jsem si dala včas přihlášku,“ svěřila se Deníku Stanislava Chmelíková.
Od roku 1990 v Chomutově zanikly tři mateřské školy. Poslední z nich byla v ulici Dřínovská. Rodiče tamních dětí proti ukončení provozu dlouhé měsíce protestovali. Přes veškeré snahy však nedokázali zániku školky zabránit.