Aby se druháčci ze Základní školy ve Školní ulici v Chomutově lépe poznali, nabídla třídní učitelka Lada Škrábalová jejich rodičům, že je doma s celou třídou navštíví. Ne všude byli rodiče ochotni, ale ti, kteří je pustili do svých domovů, nezalitovali.
Tomáš Tůma se svým spolužákům pochlubil pěknou sbírkou domácích mazlíčků. Vlastní vodní želvy, kočky, cvrčky, gekony a morčata. Něco takového děti ve škole neuvidí. Navíc zjistily, že má také milou a usměvavou maminku.


Jára Kováč žije v dětském domově, ale i on chtěl spolužákům ukázat, jak to u nich doma ,,chodí“. Předvedl jim svůj pokoj, spojený s kuchyní a jídelnou, kde žije celá dětská skupina. Děti si tam musí samy uklízet a připravovat některá jídla, aby byly později v praktickém životě soběstačné. Pro malé návštěvníky to byl neobvyklý zážitek.


Kromě chomutovských dětí navštívili i spolužáka Otíka v Údlicích. Jeho maminka paní Koudelová je provedla obcí, ukázala jim kostel, úřad, zámek i školu. Otík jim předvedl dům a půjčil hračky. ,,Na této návštěvě se nám dostalo vřelého přijetí, a navíc jsme si pochutnali na výborné bábovce,“ vzpomíná Lada Škrábalová.


Obětaví a vstřícní byli ale i další rodiče.
A co vlastně bylo účelem celého experimentu? K tomu Lada Škrábalová vysvětluje: ,,Děti se v domácím prostředí lépe poznaly navzájem a stali se z nich spíše kamarádi než spolužáci. Jistě k sobě najdou bližší cestu i ve škole. Navíc měly možnost dobře poznat Chomutov, protože jsme na mnoho míst šli pěšky nebo jeli autobusem.“