Podle něho nemůže být práce dokončena tak velkoryse, jak bylo plánováno. „Mým odvoláním byla činnost násilně přerušena. Projekt nabral čtvrt roku zdržení,“ tvrdí. Skanzen tak může být ochuzen o některé atrakce a doprovodné akce.
Teď je součástí skanzenu několik staveb, například statek či větrný mlýn. Areál ale není nijak ucelený, budovy jsou rozesety na velké ploše.
V areálu měly vzniknout nové stavby jako roubenka, zbrojnice, hasičárna či sušárna. Dále se chystala výstava hraček či ukázky starého včelařství, lovectví a chovu ptáků. Vše by se vztahovalo ke krušnohorskému regionu.
Současnému vedení zooparku Rabas odevzdal veškerou dokumentaci. „Co je hotové, to jsem předal. Ovšem všechno se připravovalo roky, spoustu věcí mám jen v hlavě. Musí se to prodiskutovat, dál formovat,“ říká bývalý ředitel.
Správa zooparku prý po něm chce další dokumenty. „Ale to bych je musel vytvořit já, dělal bych práci za ně. To je absurdní,“ popisuje.
Rabas si myslí, že projekt v hodnotě půldruhého milionu eur nové vedení zooparku dokončí, ale nebude kvalitní. „Asi si neuvědomují, o jak rozsáhlý projekt jde. Dodělají to, ale mohla se zvládnout spousta dalších věcí,“ říká.
On sám prý má na dokončení stále zájem a spolupráci se nebrání. „Vím, že nejsem nenahraditelný. Pokud bude někdo potřebovat mé konzultace, nebráním se tomu. Ovšem aktivita musí vycházet od nich, nebudu se nikomu vnucovat,“ uzavírá Rabas.
Současnému řediteli Podkrušnohorského zooparku se Chomutovský deník nedovolal. Roman Smetana byl vždy na jednání. Na vzkaz, který mu redaktor nechal u asistentky, také nereagoval.
Od srpna nastupující nová ředitelka Iveta Rabasová se k tématu také nechtěla příliš vyjadřovat. „Nemůžu vám o tom nic říct, žádné podklady jsme k tomu nedostala,“ uvedla. Zatím nechtěla mluvit ani o případné spolupráci s Rabasem.
Město projekt jako ohrožený nevidí. „Přiznám se, že to moc nesleduji. Pan Smetana by měl vše předat, a nová ředitelka slíbila v projektech pokračovat, “ uvedla náměstkyně Jana Vaňhová s tím, že na to spoléhá.