Díky nové kameře bude mít městská policie do konce roku dohled i nad částí ulice SNP a Mládežnická. Nová kamera bude snímat i prostranství mezi základními školami, na němž se nyní buduje sportoviště.

Městský monitorovací systém čítá v současné době deset kamer. Ve srovnání s Chomutovem je to téměř polovina. Přesto kamery pomáhají odhalovat různé nešvary, přestupky a dokonce i trestné činy. Jen za tento rok pomohly odhalit třináct velmi závažných přestupků, které již hraničily s trestným činem nebo by se tak daly hodnotit.

Jen za poslední týdny zaznamenala obsluha kamerového systému hned několik případů podezřelého chování. „Například jedna z kamer zaměřila dva mladíky, kteří si dělali zálusk na kabely osvětlení v městských sklepech. Kamera je zachytila právě když v noci přelézali oplocení ke sklepům. Když na místo přijeli strážníci, zjistili, že jeden z nich měl v batohu páčící nářadí,“ uvádí jeden z mnoha příkladů ředitelka městské policie Marta Bendová. Dalším příkladem je odcizení vozidla. „Vypadalo to, že si chce auto přirozeně otevřít,“ popisuje co viděli strážníci na kameře.

Jirkovská policie by chtěla svůj kamerový systém renovovat a rozšiřovat i nadále. Vytipováno má již několik lokalit. Podle ředitelky městské policie by se například ještě minimálně jedna kamera hodila do Ervěnic. „Každý Jirkovák by si přál, aby byly v každé ulici,“ tvrdí.

Záležet však bude na finančních možnostech města a rozpočtu městské policie. Podle všeho by bylo možné získat další kamery pomocí IPRM, které nyní Jirkov připravuje.

Mít přehled o tom, co se děje ve městě, chce mít i Chomutov. Ten koncem léta získal finanční prostředky, díky kterým pořídil devět nových kamer. Nainstalována a úspěšně provozována už je kamera v Lipské ulici. Ta má bojovat především proti prostituci. Druhá zprovozněná kamera je na Mlýnech. Ta střeží oblast v okolí knihovny a tržnice.

Do konce roku chce Chomutov nainstalovat zbylých sedm kamer. „Do 12. prosince zprovozníme kamery v ulici Kamenná na domu 5119, v Seifertově ulici v Horní Vsi a v Ruské ulici na bývalém OD Bílá Labuť,“ informuje tiskový mluvčí chomutovského magistrátu Tomáš Branda. „Do 18. prosince spustíme kamery na parkovištích – Tyršova, Hálkova, Riegrova – Východní zahrady a u zimního stadionu,“ dodává. Monitoravcí systém Chomutova by tak měl být do konce roku složen z čtyřiadvace­ti kamer.