V budově Domova chybí místnost od samého počátku. „Dlouho jsme na to čekali, takže teď jsme šťastní, že se nám to všechno splnilo. Když budeme mít nějaké akce venku a začne pršet, tak se budeme moct jít schovat. Můžeme tu hrát společenský hry, karty a veškeré stolní hry,“ říká obyvatelka Domova Anna Faltýnová. „Společenská místnost mi dá po celý rok hezké přístřeší pro zábavu, odpočinek a příjemné pohodlí,“ říká senior Jirka Fořt.


Tato společenská místnost byla už, podle ředitelky Městského ústavu sociálních služeb Chomutov (MÚSS) Aleny Tölgové, nezbytná. „V celé budově je asi 165 lidí, kteří neměli důstojné místo, kde se sejít,“ říká. Dřív se totiž senioři scházeli na chodbách a seděli tam jako v autobuse.V každém patře budovy je sice jakýsi společenský koutek, ale ten je jen pro pár lidí, nová klubovna je určena tak pro osmdesát až devadesát osob.


Domov pro seniory, dříve domov důchodců, je tu od roku 1993. „Je to budova panelového typu a nikdy nebylo počítáno s tím, že tu budou senioři,“ konstatuje ředitelka. „Samozřejmě staří lidé, stejně jako ostatní, mají tendenci se občas scházet, posedět a popovídat si, či se zúčastnit nějaké společenské zábavy. Proto tady tato místnost scházela,“ vysvětluje.


Místnost mohou senioři využívat každý den, tak jak se jim bude hodit. „Budou si jí moct užívat, tak jak uznají za vhodné a zároveň bude využívána na společenské akce, kdy přijede například kapela,“ informuje ředitelka. „Můžou se tu konat i rodinné oslavy, když některý uživatel bude slavit narozeniny,“ uvádí další možnost.


MÚSS přemýšlel už několik let o společenské místnosti a možnostech, jak sehnat finanční prostředky. V loňském roce však město přispělo na její vybudování a současně vznikla jakási teráska.


Slavnostního otevření místnosti, které se konalo včera odpoledne, se zúčastnila i primátorka Chomutova Ivana Řápková. Ta spolu s ředitelkou MÚSS symbolicky přestřihla pásku a předala seniorům dar v podobě obrazu, který ztvárňuje obraz brány a nese název Naděje. „Chtěli jsme vám do této místnosti přinést něco nového a stálého,“ řekla primátorka při předávání daru.