Spíše negativně se na soukromé sběrny dívá starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „Mám spíše negativní zkušenosti s krádežemi poklopů kanalizačních vpustí, krytů lamp veřejného osvětlení a tak dál. Je smutné, že v některé sběrně vykoupí víko od kanálu, to asi nebude úplně v pořádku,“ myslí si Jiří Kulhánek.


Zdaleka nejradikálnější názor ze všech oslovených měla starostka Vejprt Jitka Gavdunová. „Stát by měl soukromé sběrny zakázat, sběr kovů by měl přejít pod obec. Jen nabádají ke kriminalitě, pro někoho jsou krádeže kovů jediným zdrojem obživy. Rozkrádají nám město pod rukama,“ zlobila se Jitka Gavdunová.


Stejný, i když méně radikální názor měl starosta Jirkova Radek Štejnar. „Soukromé sběrny našemu městu přinášejí spíše problémy, chtělo by to změnu v legislativě. Podle mého by sběr kovů měla zajišťovat obec svými sběrnými dvory,“ řekl Štejnar. Nedávno jirkovští radní dokonce zamítli žádost jedné mostecké firmy o zřízení sběrny kovů na katastru města. „Sběren tu máme dost,“ okomentoval to starosta.


To náměstek chomutovské primátorky Jan Řehák a místostarosta Klášterce Stanislav Stehlík se na celou věc dívají trochu jinak. Oba dva by sběrny ponechali v rukou soukromého sektoru. „Stát by pro ně měl definovat jasná a hlavně přísnější pravidla, “ mínil Stanislav Stehlík. „Stávající systém není v pořádku. Podle mě by bylo ideální, kdyby vznikla síť certifikovaných středisek, pro která by byla dána jasná pravidla hry. Rozhodně bych počet soukromých sběren zreguloval,“ připojil se Jan Řehák.


Deník navštívil i jednu ze sběren, a to v Beethovenově ulici. Tam zastihl jednoho z vedoucích, své jméno však říci nechtěl. „Víko od kanálu rozhodně nevykoupíme. Ale když nám ho sem někdo přinese rozbité na několik kusů, jak poznáme, že to bylo právě víko od kanálu?“ krčil rameny. A hned pokračoval – „My jsme velká společnost, nemáme zapotřebí vykupovat všechno. Tím se můžeme dostat do problémů. Ale v těch malých sběrničkách to může být jinak…“