„My chceme saunu zachovat jako dostupnou službu pro Jirkováky. Kdybychom ji nedotovali, stála by hodina třeba tři sta korun a ne sedmdesát,“ vysvětluje místostarosta Jaroslav Cingel. „Stejně jako dotujeme sport nebo kulturu, chceme podpořit i tenhle druh relaxce.“

Objekt sauny si od města pronajala žena, která v ní už předtím provozovala rehabilitaci a solárium. Nutno dodat, že do ztrátového podniku se nikdo nehrnul, do výběrového řízení se současná nájemnice přihlásila jako jediná. Nájem bude platit symbolický – jednu korunu, bude ale hradit veškeré energie.

Není obvyklé, aby město dotovalo soukromé provozovny, podle Cingela to ale pro město není tak nevýhodné, jak se na první pohled zdá. „V minulých letech provozovalo saunu město a i když jsme navýšili cenu za saunování, roční ztráta byla 460 tisíc korun,“ poukazuje.

Navíc provoz sauny je podmínka radnice – chce ji mít otevřenou minimálně po tři dny v týdnu. Proto radní navrhují, aby město přispělo na její ztrátový provoz dotací 250 tisíc korun.

A proč město objekt jednoduše neprodá? „Máme s touto lokalitou určité plány – někdy v budoucnu by se tam mohlo stavět hřiště, případně tam mohou vzniknout nová parkovací místa. Proto se nechceme objektu zbavovat,“ vysvětlil místostarosta.

Konečné slovo v otázce dotace mají zastupitelé. „Ti budou dotaci schvalovat na svém nejbližším zasedání,“ dodala k tomu mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková.

Zmiňovaná sauna je v Jirkově jediná. Stojí kousek od centra města, v ulici nazvané příznačně U Sauny. „Chodím sem jenom občas, ale jsem celkem spokojený,“ říká jeden z návštěvníků sauny, Roman Dlouhý. Podle něj by byla škoda, kdyby sauna z Jirkova zmizela. „Nechtělo by se mi dojíždět do Chomutova,“ poznamenal zmíněný Jirkovák.