Sledovací půlhodinu jsme naplánovali na 14.00 až 14.30 hodin, kdy je město poměrně rušné.
Výsledek přinášíme ve třech minireportážích:

Palackého: šílenci kousek od přechodu

Výběr místa: Palackého je nejfrekventovanější ulice v Chomutově, takže v našem testu jsme ji nemohli vynechat. Radar je umístěn padesát metrů před přechodem, který navíc není úplně přehledný, takže vyšší než povolená rychlost tu může znamenat opravdu vážné nebezpečí.
Test: Během půl hodiny tu projelo asi čtyři sta aut a povolenou rychlost 50 km/hod. překročil zhruba každý desátý řidič. Drtivá většina z nich jen o pár kilometrů v hodině, dva šílenci si ale s rychlostí nedělali starosti vůbec. Nelichotivý rekord si připsal hned v úvodu našeho testu řidič modrého Seatu, kterému radar naměřil bláznivých 71 km/hod.! Radši nemyslet na to, kdyby v tu chvíli někdo vešel na přechod… Druhý nezodpovědný řidič si připsal na konto rychlost 60 km/hod.

Shrnutí: Na půlhodinový náhodný test je to výsledek až děsivý. Jestli každou půlhodinu projede centrem města nějaký blázen sedmdesátkou, neštěstí na sebe nemusí nechat dlouho čekat…

Na Písečné se jezdí s klidem

Výběr místa: Na Písečné je poměrně široká silnice. Přestože na místě s radarem je zúžena ostrůvky, některé řidiče to svádí šplánout na plyn. Přitom přes silnici tady přechází lidé, kteří přijíždí trolejbusy…
Test: Nejvyšší povolenou rychlost na Písečné řidiči z drtivé většiny dodržují. Za půl hodinu, kdy jsme provoz sledovali, tudy v jednom směru projely přes dvě stovky aut. Jen u dvaadvaceti jsme zaznamenali rychlost vyšší než je padesátka.
Největší „rychlík“ jel 59 kilometrů za hodinu, ostatní rychlosti nad povolenou mez se pohybovaly okolo 52 až 55 kilometrů za hodinu.

Shrnutí: Na Písečné bylo jasně vidět, jak jsou stabilní radary prospěšné. Řidiči, když na ukazateli viděli, že jedou vyšší rychlostí, raději zpomalili.

Jirkov: řidiče padesátka nezajímá

Výběr místa: Jako třetí místo jsme zvolili sousední Jirkov – konkrétně Ervěnickou ulici. Stejne jako na Palacké v Chomutově je radar umístěn před přechodem pro chodce. Ervěnická je jedna z nejfrekventovanějších ulic v Jirkově.
Test: Během půl hodiny, kdy náš test probíhal, projelo kolem radaru přesně sto deset vozidel. Z toho třiadvacet řidičů, tedy více jak pětina, předepsanou rychlost překročila. Smutný rekord vytvořil motorkář, který se svým strojem uháněl přesně 90 km/hod.!! Mezi automobily zvítězila modrá Fabie, která kolem přístroje prosvištěla pro změnu 80 km/hod.

Shrnutí: Výsledky tohoto testu jsou alarmující. A to především proto, že jirkovský radar zaměří rychlost auta těsně před dvojicí přechodů pro chodce.