KLH Banda


Nádrž Otvice, lidově Banda. Neděle, okolo jedné hodiny odpoledne. V prostoru mezi Kamencovým jezerem a Bandou parkuje asi dvacet aut a další přijíždějí. Na zamrzlé ploše nádrže je asi šest provizorních hřišť. Jako branky slouží batohy nebo boty. A mezi nimi se prohánějí amatérští hokejisté ze sídlišť. „KLH Banda v útoku,“ křičí mladík v červeném dresu.


Kousek od mola zase učí mladá maminka bruslit svoji dceru. Párkrát spadnou, ale vždycky se tomu jenom zasmějí.


Banda je největší zamrzající nádrž u Chomutova, takže se tu pobaví i několik stovek lidí. A nepřekážejí si.

„Byla jsem dvakrát na zimáku a vždycky do mě někdo strčil tak, že jsem upadla. Tady je to lepší,“ má jasno třicetiletá Klára Nosková z Jirkova.
Přejíždíme do Jirkova – na Hřebíkárnu. I tady právě běží hokejové utkání. „Makej trochu, budeš v záběru,“ povzbuzují se smíchem diváci jednoho z hráčů, když zaregistrují fotografa.


O kus dál se pár lidí na bruslích kouluje. A jedna dvojice si jen tak romanticky krouží po ledě a špitají si něco. „Vyrazili jsme jen tak, jako na procházku. Nebo spíš projížďku,“ usmívá se mladík.


Nechcete do brány?


Náš další cíl je Březenec a pak Blatno a rybník u Květnova. V první vesnici ani nezastavujeme, je tam skoro prázdno. Jen dvě malé holky si na břehu nazouvají brusle. Všichni Březenečtí asi ještě tráví oběd, protože o hodinu později už je led plný.


V Blatně chumelí. To ale nevadí partě chlapů, kteří zrovna shrabávají sníh z ledu uprostřed vsi. Připravují si hřiště. Místní není ani jeden, většina je z Chomutova. Proč jezdí až sem? „Tady je menší hloubka. Když se proboříte, můžete se odrazit ode dna,“ směje se ten, který jezdí s lopatou sem a tam. Vážné slovo z nich nedostanete, jen vtipkují. „Potřebujeme brankáře, nezůstanete chvíli?“ smějou se. My ale jedem dál – na rybník pod Květnovem.
Tady si dala sraz další parta z chomutovských sídlišť. Vzali i děti. Stejně jako většina pravidelných bruslařů už jezdí do hor připraveni – v kufru auta lopaty a hrabla, s sebou několik puků, kdyby se jeden ztratil.

Chumelenice jim trochu komplikuje přípravy, co z ledu shrnou, to zase napadá nebo vítr nafouká zpátky. „Byli jsme tady minulou neděli a to bylo nádherně,“ stýská si jeden z bruslařů. Nakonec to ale na přátelské utkání stačí. Manželky jsou v bráně, chlapi v útoku a obraně. Děti bruslí na vytvořeném oválu kousek dál


Obleva nehrozí


Zpátky do redakce jedeme znovu kolem Bandy. Jsou asi tři hodiny a na ledě je živěji než na náměstí. Lidé si asi chtějí mráz užít, dokud to jde. Obleva podle předpovědí nehrozí, spíš naopak – meteorologové hlásí mrazy až pod minus dvacet.


Přesto není bruslení úplně všude bezpečné. Třeba v Kadani prý lidé bruslí na částech zamrzlé Ohře – třeba na stupni. Led nad tekoucí vodou ale není tak pevný a daleko víc hrozí, že se prolomí.

Kam chodíte nebo jezdíte bruslit vy? Diskutujte.