Svátek to je i pro lovce na Chomutovsku, ti za úlovky vyrazili na Ohři. Jediné úseky, kde rybáři mohou chytat pstruhy a jiné lososovité ryby, jsou na této řece. Jde o část od nechranické řeky až po jez ve Stranné, odtud pak pokračuje žatecký revír prakticky až do města. Oblíbený je taky úsek v takzvaném starém korytě řeky.


To, že 16. duben je každoročním svátkem rybářů, potvrzuje jeden z nich, Václav Pešek. „Všichni se na to těší, na zahájení jich k Nechranicím přijíždějí spousty,“ říká Pešek, který je také členem Klubu muškařů. Právě příznivci této techniky čekají na duben velmi netrpělivě.


Rybáři doufají v kapitální úlovky


Podle Peška patří Ohře mezi rybáři k těm populárnějším. „Dají se tu chytit pěkné kousky, hlavně dravci, a také trofejní ryby,“ popisuje Václav Pešek.


Kromě pstruhů a sivenů mohou rybáři v těchto vodách chytat i štiky, candáty, sumce nebo boleny. Ty jsou pro pstruhové řeky škodlivé, takže si je rybáři můžou ponechat, jinak jsou ještě hájení. Pstruhová sezóna končí v listopadu.


Ale ne všichni chomutovští rybáři jezdí k Nechranicím. Ti, kteří mají více času i peněz neváhají vyrazit třeba do jižních Čech, kde od prvních hodin nové sezóny číhají na svůj úlovek. Mezi tradiční cíle patří například Lipno.


Kvůli rybářům teklo z přehrady méně vody


Vodohospodáři vyšli rybářům vstříc, včera od ranních hodin snížili množství vody, které vypouštějí z Nechranic. „Začátek rybářské sezony na pstruhové vodě pod vodní nádrží Nechranice bude doprovázen snížením průtoků v Ohři. Povodí Ohře tak opětovně přispěje sportovním rybářům k slavnostnímu zahájení sezony,“ uvedl mluvčí podniku Jan Svejkovský. Odtok se snížil asi o třináct kubíků vody za vteřinu.


Ne vždy je to ale možné, například loni vodohospodáři kvůli vytrvalým dešťům museli vodu vypouštět naplno. Rybáři se tak na zahájení sezóny nedostali až na svá oblíbená místa v korytu a museli chytat z břehů řeky, což je třeba u muškaření velká nevýhoda.


V období mimo pstruhovou sezónu mohou rybáři chytat na rybnících. Mezi nejoblíbenější místa na Chomutovsku patří už zmiňované Nechranice, hodně rybářů je k vidění také na Velkém otvickém rybníku, takzvané Bandě, Jirkováci také často jezdí za svou vášní k nádrži ke Kyjicím.