Podle územního plánu se totiž řídí další výstavba ve městě a okolí. Například benzínku jde postavit jenom tam, kde bude v souladu s územním plánem. Podobně je tomu třeba u rodinných domů, které lze postavit jen místech, určených územním plánem.


Dokument, který bude město vytvářet nejméně dva roky, není uzavřený. Měnit se může i v průběhu dalších let, ovšem vždy je k tomu potřebný souhlas zastupitelstva. Chomutov provedl už deset změn územního plánu, z tohoto důvodu chce vypracovat nový, protože po změnách prý současný ztrácí na přehlednosti.


Dříve vypracovávaly plán společně dvě města Chomutov a Jirkov. Nyní ale už pojede každý na sebe. Za své tím definitivně vzala i chvíli panující představa, že by se obě města spojila.


K budoucí podobě města se mohou také vyjadřovat občané. Nyní probíhá jeho veřejné projednávání a každý z Chomutovanů se do něj může zapojit. Své připomínky mohou všichni občané podávat v písemné formě na odbor rozvoje, majetku a investic města, a to už pouze do 5. června. Na odboru také získají další informace, návrh územního plánu je i na městských internetových stránkách.


Každý se tak může podívat, co město plánuje například s územím, kde stojí zahrádkářské kolonie, jaké pozemky se promění ve stavební parcely či jaké silnice či průtahy chce město vybudovat.


Podle informací radničních Chomutovských novin budou do plánu navrženy parcely pro rodinné domy například nad střelnicí nad Blatenskou ulicí, mezi Novými Spořicemi a Filipovými rybníky nebo také nad silnicí do Březence. Řešit se bude i plocha Manesmannky.