Rabas: Nevím o žádné vážné chybě


Jedním z důvodů, proč jste byl odvolán, bylo prý tvrzení, že nestíháte skloubit práci poslance a ředitele zooparku. Jak to vidíte vy – zvládáte to?


Je důležité se podívat na výroční zprávy zooparku. Za poslední dva roky, co jsem v poslanecké sněmovně, pokračoval růst návštěvnosti i soběstačnosti zooparku. Od města dostáváme stále stejně peněz, přesto máme stále vyšší příjmy.


Netvrdím, že se nemohl vyskytnout nikdy žádný problém kvůli mé nepřítomnosti, ale rozhodně tím nikdy netrpěli návštěvníci, zvířata ani město.


Dalším důvodem mělo být plánované zdražení. Prý hlavně proto, že jste vedení města neinformoval…


To je tvrzení magistrátu. My posíláme každý pátek na město svodku o naší činnosti – to je standardní postup. A v pátek před zavedením nového vstupného jsme ji rovněž poslali a informace o zdražení tam byly. Já nejsem odpovědný za tím, jakým způsobem si tyto informace předávají na magistrátu.


Nicméně připouštím, že informace mohla být nedostatečná, že jsem ji mohl přednést jinak a dřív. Výhradně se ale ohrazuji proti tvrzení, že bychom neinformovali vůbec, jak bylo ve zprávě od města.


Co říkáte na fakt, že Vás radní odvolali v době, kdy jste v zahraničí?


K tomu ať si udělá každý obrázek sám.


Radnice zatím žádné oficiální stanovisko nevydala, přesto: Jak vnímáte Vaše odvolání?


Těžko se mohu vyjadřovat k něčemu, co jsem ještě nečetl. Ale za osmnáct let, co jsem v zooparku, mi nikdy nestrhli peníze, nikdy jsem nedostal žádnou důtku. Netvrdím, že nebyla drobná pochybení, jakých se dopouští každý, ale nevím o žádném závažném prohřešku, kvůli kterému bych měl být odvolán.


Kasl: Argumenty mě nepřesvědčily


Můžete potvrdit informaci, že jste jako jediný hlasoval proti odvolání Přemysla Rabase?


Ano, jako jediný jsem byl proti. Bohužel.


Jak to, že argumenty, které přesvědčily deset ostatních radních, nepřesvědčily Vás?


Hlasování zástupců ODS a ČSSD už bylo předjednané v jejich klubech. Na zasedání rady sice nějaké důvody zazněly, ale mě nepřesvědčily. A to z několika důvodů.


Z jakých?


Jeden z hlavních důvodů k odvolání byl ten, že nestíhá skloubit svoji práci poslance a ředitele zooparku. To je s otazníkem. Když říkáme tohle, máme dvě možnosti – buď se takového člověka zbavit a nebo mu pomoci, aby to stíhal. Vedení města vyhodnotilo jako správnou tu první variantu. A já s tím nesouhlasím.

A zazněly i nějaké konkrétní připomínky, kde se mělo „nestíhání“ projevit?


Zazněly, ale žádný z nich nebyl nijak podstatný. Také proto mě nemohly přesvědčit.


A další důvody, proč jste hlasoval proti?


Namítal jsem, že se musí brát v úvahu také fakt, že za něj není žádná náhrada. Kdo to bude teď dělat? To musí být buď nadšenec, ale těch tady moc není a nebo nějaký manažer, který jen hledá místo ředitele.


Jak vážně tuto situace řešíte politicky? Budete z toho vyvozovat nějaké důsledky?


Nejsem ani ve Straně zelených, ale byl jsem na jejich kandidátce zvolen. Takže těžko mohu mluvit za stranu. Já ani nejsem klasický politik, takže to neřeším tak fatálně a osobně. Jednou vyhrajete, jednou prohrajete. Ale pokud se k tomu klub zelených postaví jinak, třeba že bude chtít z koalice odejít, nemám problém se přizpůsobit.