Kulhánek: Z našich plánovaných projektů má největší šanci nábřežní promenáda


Jaká je nynější situace?


Čekáme, jak to dopadne. Pokud vyjde aspoň jeden, budeme spokojení. Žádosti si podala další města, je tam spousta vlčáků, obrovský přetlak. Největší šanci má asi nábřežní promenáda, má nejvíc pomocných kritérií, jaká vyžaduje projekt. Rekonstrukce sídliště C a sportovní hala mají pomocných bodů méně.


V jakém stavu je hodnocení?


Jednotlivé projekty jsou posuzované krajem, přidělí se jim body, sestaví se žebříček. Je to náročné, města jsou vlastně postavena proti sobě.


Už proběhlo částečné posouzení, hlavně formálních náležitostí. Museli jste něco doplnit?


Vytvoření dokumentace bylo náročné, posílali jsme stohy krabic s dokumenty. Zároveň jsme museli podat elektronickou žádost. Ta musela být bez jediné závady či chyby, jinak by byla zamítnuta. Měli jsme doplnit jednotlivosti v přílohách, to jsme udělali.


Kdy bude znám výsledek?

Počítám, že tak nejdříve v září…


Co by se dělo, pokud by byla žádost vyřízena kladně?


Vyhlásili bychom veřejnou soutěž o dodavatele. V lednu by mohly začít první hrubé práce. Je tam podmínka, že projekt musí být do tří let realizovaný, a to od podání žádosti.To znamená, že do půlky června 2010 má být hotovo, to je docela fofr.


Kolik peněz lze získat?


Můžeme dostat až pětaosmdesát procent částky, ale může to být o dost nižší. Je to komplikováno i silnou korunou, kraj má k dispozici méně peněz. Těžko říct, jak to může dopadnout.


Co by se dělo, kdyby žádost byla zamítnuta?


Podali bychom ji podruhé. Kdyby ani napodruhé nebyla schválena a nebyla naděje ji už více vylepšit, realizovali bychom promenádu sami po malých kouskách. Priority jsou ale jinde, tohle chceme dělat hlavně z evropských peněz. Hlavním úkolem je obnova sídlišť.


Co by nová promenáda přinesla obyvatelům?


Cílem je řeku zpřístupnit veřejnosti. Nyní je okolí zanedbané. Města na řekách promenády většinou mají, oživí to život v obci. Bude dekorativní a zároveň na hraní. Vzniknou tam hřiště, nové komunikace, parkovací místa, nové osvětlení a podobně.


Myslíte, že projekt uspěje?


Kdybychom tu možnost prováhali, byli bychom sami proti sobě. Když to nezkusíte, tak nic nezískáte. Šanci projekt rozhodně má.